87. mateřská škola Plzeň, Komenského 46

 

š k o l n í   č a s o p i s

 

K O S Í   K A M A R Á D I


b ř e z e n    -    d u b e n    2 0 1 3KDYŽ ZAŤUKÁ JARO


     Konečně březen – první jarní měsíc. Kdyby už tak mohlo jaro říci: „Už jsem tady, radujte se!“ Zatím ale pořád se zima u nás drží zuby nehty. No nic, my ji snad zaženeme, alespoň vymýšlením různých jarních akcí.

     Hned na počátku března k nám do školky opět zavítal divadelní soubor Dráček s pohádkou „O bolavém zoubku“. Prožívali jsme s hlavním hrdinou Pepíkem jeho trable s bolavým zubem, který si přivodil nadměrným mlsáním bonbónů. Do zoubku se mu pak zavrtal červík Kazizub a způsobil mu pořádnou bolest, kterou odstranil až pan zubař, kterému v ordinaci asistovala naše stará známá – vrána. Nám se ale toto nestane, my tolik nemlsáme a hlavně umíme používat zubní kartáček a pastu!

     Koncem března jsme se vypravili do bolevecké Sokolovny na hudebně zábavný pořad „Zpátky do lesů“. Seznamovali jsme se se životem a zvyky trampů, zatančili si v coutry stylu, učili se chránit přírodu. V tomto duchu probíhaly i připravené soutěže. K tomu všemu nám hrála opravdová country kapela.

 

     Protože letos připadly Velikonoce už na poslední březnový víkend, chystali jsme se na ně pečlivě. Na všech třídách jsme pracovali s keramickou hlínou, vyráběli jsme zajíčky, slepičky, vajíčka, prostě vše, co nějak s Velikonocemi souvisí. Krásně jsme vyzdobili celou školku. Paní učitelky nás seznamovaly s velikonočními zvyky a tradicemi, mnohé z nich jsme si vlastnoručně vyzkoušeli. Hlavně plést pomlázku a pak ji náležitě použít! Počasí nám však o nejhezčích svátcích jara moc nepřálo, potěšil nás alespoň jeden volný den navíc.

     Duben nám místo teplých dnů přinesl spíše pravé zimní počasí. Sněžilo, bylo mrazivo, větrno, prostě pořekadlo – Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem – se letos naplnilo beze zbytku. Ani naši prarodiče nepamatovali v dubnu takovéhle počasí.

     V pátek 5. dubna se celá školka fotografovala. Pan fotograf nám vytvářel společné fotky tříd. Předškoláci se pak fotili na tablo pro rozloučení se školkou.

     10. dubna probíhalo na naší MŠ místní kolo soutěže „O zlatý čtyřlístek“, které se zúčastnil kroužek Flétniček i s pěveckým sborečkem. Vystoupení se jim povedlo a postoupili do dalšího – městského – kola.

     V pondělí 15. dubna zavítal do naší školky ředitel Záchranné stanice živočichů – pan Makoň. Pozvali jsme ho, aby nám vyprávěl o životě volně žijících živočichů na jaře. Poznávali jsme hlavně ptáky, nejprve po hlase, pak jsme se vždy dozvěděli detaily z jejich života. Pan Makoň zdůrazňoval, abychom nebrali mláďata zajíců nebo ježků, nám připadají opuštěná, ale jsou opuštěná jen zdánlivě, jejich matky se pohybují někde v blízkosti a hledají potravu, vždy se ke svým mláďátkům zase vrátí.

     Závěr besedy byl originální. Z klece vytáhl pan Makoň krásnou sovu pálenou se jménem Adélka. Sovička poletovala mezi námi, hledala si místečko, kde by usedla. Za odměnu pak dostala kousky syrového kuřecího masa. Moc se nám líbila!

 

     Další pondělí – 22. duben – byl celosvětovým Dnem Země. A my jsme se rozhodli, že přispějeme malým dílem k její výzdobě a očistě. Každá třída zasázela do truhlíků jarní květiny – macešky,petrklíče, afrikány – s tím, že se o květiny bude řádně starat. V okolí pavilonů jsme vyhrabávali starou trávu, zbavovali jsme chodníky trávy a plevelu. Poté jsme se vydali na prohlídku areálu školky. Paní učitelka Jarošová pro nás připravila poznávací stezku. Na určeném místě jsme našli spousty poházených věcí a my jsme je museli naházet do popelnic podle toho, z čeho byly vyrobeny. Papír jsme házeli do modré popelnice, sklo do zelené a plasty do žluté. Nespletli jsme se skoro vůbec. Na dalším stanovišti jsme pojmenovávali květiny a kreslili barevnými křídami usměvavá sluníčka a na posledním stanovišti jsme posbírali rozházené odpadky a donesli je do připravených krabic.

     Opravdu nám není jedno, jak mnozí lidé s odpady zacházejí. Třídit už umíme i my. A že je mnohem hezčí mít kolem sebe upravené, hezké prostředí, to víme už dávno.

     30. dubna proběhlo v areálu učňovských škol na Skvrňanech ve Vejprnické ulici městské kolo hudební soutěže „O zlatý čtyřlístek“. Naše Flétničky se umístili na 3. místě z celé Plzně a ve výtvarné části získali Alenka a Míša ze 2.B 2.místo. Opravdový úspěch, blahopřejeme!

     Ovšem, úspěšní byli i naši „malíři“. Spoustu krásných obrázků posílaly všechny třídy do výtvarné soutěže „Svět pohádek“, kterou jako každoročně pořádá 91. mateřská škola.

     Další výtvarnou soutěž „Armáda očima dětí“ jsme také obeslali pěknými výtvory. Zvláště chlapci s gustem kreslili vojáky, zbraně, vojenské prostředí. Tomáš Pěč ze třídy 3.A ve velké konkurenci uspěl a vyhrál první cenu. Všechny obrázky byly vystaveny v kulturním domě Peklo.

     Poslední dubnový týden probíhal téměř na všech třídách ve znamení příprav na filipojakubskou noc, tudíž ve znamení čar, kouzel a čarodějnic. Děti prožívaly tyto dny opravdu intenzivně, vrcholem pak byly dny, kdy si mohly navléknout čarodějné masky a převleky. Kupodivu, nikdo z nich neměl strach. 

OKÉNKO TŘÍDTřída 1.A:

 

     Březen nás stále překvapoval novým a novým sněhem. Ve třídě jsme si proto přivolávali jaro písničkami a vyráběli kytičky. Měli jsme kolem sebe květy papírové, skládané origami  i velké  kašírované, protože jsou to nafouknuté balónky. A pak se několik balónků spojilo a máme velkou barevnou housenku, která nás provázela celý měsíc pohádkami.

     Děti se seznámily  s příběhem  o  princezně  Solimánské,  zahrály si na daleké království. Další pohádku už musely poznat podle několika znaků a poté se ocitly v hlubokém lese v chatrči u Ježibaby. Další pohádka -  „Hrnečku vař“ - byla ve větší míře v režii dětí.  Užívaly si, jak se kaše rozlévá po koberci, to byla velká bílá prostěradla, kterými se nešetřilo.

     Předškoláci  byli navštívit paní Janu Sokolovou a bylo to setkání moc milé. Paní Jana je upoutaná na invalidním vozíku.  Zpívalo se, vyprávělo, zazněla kytara. Děti si přinesly dárek -  dvě knížky. Menším kamarádům vyprávěly, co zažily.  A domluvilo se další setkání, tak snad to stačíme do konce roku.

     Blížily se Velikonoce a my jsme si byli prohlédnout v obchodě různé ozdoby a stuhy a také poznávat první jarní květiny.  Děti si odnesly domů malovaná vajíčka a pomlázku. Zasadili jsme semínka pšenice i řeřichy a pozorovali změny.

     Duben byl o bezpečí na silnicích i chodnících. Levá, pravá, zebra a semafor a dopravní značky, se kterými se děti setkávají, to je všechny moc bavilo.  V „Pohádce o semaforu“ si vyzkoušely, co by se stalo,  kdyby si semafor dělal,  co se mu zachce. 

     18. 4. jsme jeli do Domu pohádek , kde nás přivítali Křemílek a  Vochomůrka  a jedna úžasná pohádková bytost, opravdový skřítek, co si s dětmi povídal a hrál. 

     Ve Středisku volného času vyráběly děti přáníčka pro maminky. Předvedly svoji zručnost a trpělivost, přinesly si dva dárky.  A poslední den v měsíci byl u nás čarodějnický rej. Děti si přinesly kostýmy, vyráběly čepice, zdolávaly překážkové lety a vymýšlely si pro tento den nová čarodějnická jména.  

Třída 1.B:

     V období velikonočních radovánek jsme udělali radost s naším sborečkem „Kosíci“ návštěvou v Longevitě, kde jsme potěšili písničkou a koledami babičky a dědečky.

     Na Velikonoce jsme v SVČ vyrobili papírové kuřátko líhnoucí se ze skořápky a ještě jedno uschované ve slepičce. Velikonoční přípravy jsme završili besídkou pro rodiče, kde jsme jim zazpívali, zatančili a v samotném závěru i chlapci vyšupali své maminky pomlázkou. Besídka byla spojena i s dílnou rodičů a dětí. Připravili jsme pro ně vizovické těsto, z kterého rodiče s dětmi vytvářeli různá zvířátka. Povedly se moc pěkné výrobky. Po zaschnutí nám výrobky paní kuchařka upekla.

 

     V dubnu se náš sboreček „ Kosíci“  zúčastnil pěvecké soutěže „O zlatý čtyřlístek“ v kategorii pěveckých sborů a jednotlivců. Umístili jsme se na 3. místě a Kristýna Srbová ze 3.B jako jednotlivec na 2. místě. 

     Teplé slunečné počasí nám umožnilo vydat se na delší pobyt venku. Vzali jsme batohy s pitím a cestou ke Košutskému jezírku jsme vyhledávali první jarní květiny, pozorovali kachny a rybáře.

     Duben je též ve znamení „ Dne Země“. V areálu mateřské školy jsme se dali do sběru odpadků, třídili jsme různé materiály, uhrabávali písek a travnaté cestičky, sbírali klacíky. Děti pracovaly jako pilné včeličky.

     „ Letem světem“ jsme doslova prolétli pohádkou napříč Afrikou, pohladili si králíčka, zahráli si a zacvičili společně na indiány.

     Na konci dubna jsme létali jako čarodějnice u nás ve třídě, soutěžili, tančili. V občanském sdružení  Motýl pro nás byla na toto téma připravena pohádka, soutěže, děti si vyrobily pavouka, který byl jako živý.

     Přáníčka na Den matek jsme  vyráběli opět v SVČ – krásné s tulipány a záložku do své oblíbené knihy. V naší třídě jsme z keramické hlíny vytvarovali srdíčka a po vypálení je červeně ozdobili.

 

Perličky z úst našich dětí:

 

Kuřecí polévka  -  „kuřová polévka“ – Natálie K.

Chlapecká taška – „chlapová taška“ – Karolína M. 

Třída 2.A:

     Jako každý rok, tak i letos, se děti těšily na karneval. Aby si tento den náležitě užily, převlékly se hned po příchodu do školky do kostýmů. Celé dopoledne se všichni dobře  bavili -  tančili, soutěžili a řádili.

     Vyháníme zimu a snažíme se přivolat sluníčko. Pozorujeme první jarní květiny na zahrádkách, proměny počasí  a přírody.  Povídáme si, co umí jaro, do truhlíku vyséváme řeřichu a do misky osení. První jarní den se vydařil. Bylo krásné slunečné počasí. a tak jsme do truhlíků před  pavilonem  vysázeli barevné petrklíče. Bohužel nás zaskočil mráz a sníh a mladé rostlinky zničil. Pomalu se chystáme na Velikonoce. Z keramické hlíny vykrajujeme zajíčky, květiny a ptáčky, malujeme slepičky, zdobíme větvičky kudrnaté vrby i třídu, povídáme si o tradicích a zvycích. Na Velký pátek  jsme si udělali velikonoční dopoledne, v jehož závěru jsme si ozdobili a také pochutnali na perníčcích od Amélky. 

     Celý další týden jsme prožili s kapičkou Bárou. Děti se dozvídají, jak je voda  pro nás a pro život na Zemi důležitá. Slavíme Den vody – tvoříme potůčky a rybníčky, hrajeme si s vodou, děláme pokusy, rozfoukáváme barevné kapky, pouštíme si lodičky…

     Měsíc duben nám přináší mnoho zajímavých akcí a aktivit. Velký zájem u dětí vzbudilo téma - Jaká je zeměkoule. To a spoustu zajímavých věcí se dozvěděly v knize Mileny Lukešové - Jak si uděláme zeměkouli. S chutí tvořily pomocí kreativních štětců a válečků měsíc, hvězdy, slunce, planetky a Zemi se vším co na ní patří. Z domova přinášely encyklopedie a knihy o Zemi, planetách a hvězdách a vyhledávaly další informace.

     Krásné páteční dopoledne 12.4. jsme prožili  v Domě pohádek. Děti si vyrobily papírového skřítka, v Pařezové chaloupce se vyřádily na skluzavkách a stále obsazený byl Rákosníčkův kolotoč i klobouk kouzelníka Pokustóna. Se skřítkem Notičkou se vydováděly, pohrály si, zatancovaly a zazpívaly. Na závěr se za námi přišli podívat Křemílek s Vochomůrkou.

     Hned po víkendu nám přišel vyprávět o ptácích a zvířátkách  pan Makoň ze Záchranné stanice živočichů.

     V úterý jsme se šli podívat do Městské knihovny Lochotín. Děti se seznámily s různými typy knih, poznávaly známé pohádkové postavičky, nechyběly ani hádanky a doplňovačky.  V závěru tohoto týdne jsme se vypravili na delší vycházku do lesa k Šídlováku. Poslouchali zpěv ptáků, pozorovali  veverky a labutě, hráli si na zvířátka, tvořili domečky a zahrádky z přírodnin.

     V posledním dubnovém týdnu společně s kamarády z ostatních tříd oslavujeme Den Země – sbíráme a třídíme odpadky, sbíráme větvičky, sázíme afrikány do truhlíků, společně vysazujeme kudrnatou vrbu.

     Poslední dubnovou akcí je Rej čarodějnic. Díky šikovnosti a kreativitě maminek se děti v tento den proměnily v čaroděje a čarodějky a přinesly si i své pomocníky – hady, pavouky a kouzelné hůlky. Celé dopoledne si užívaly čarodějnických radovánek – vymýšlely zaklínadla, lítaly na koštěti, házely koštětem na cíl, závodily s myší,…

     Zúčastnili jsme se výtvarné soutěže Svět pohádek, ve které s obrázky k pohádce O Koblížkovi  získala Kristýnka Velíková a Karolínka Malinová pěkné 3. místo. Z tohoto úspěchu máme radost a blahopřejeme.

 

Perličky z úst našich dětí:

 

Děti si vyrábějí papírové záložky. Péťa si ji ozdobí z jedné strany a ptá se: „ Můžu si ji ozdobit i na zádech?“

 

Děti si vyprávějí zážitky z besedy s panem Makoněm ze Záchranné stanice živočichů.

Péťa říká: „Mně se nejvíce líbila ta sova pálivá.“

 

Povídáme si o naší zeměkouli, jak se točí a při tom se střídají roční období. Grétka se ptá: „A kdo s ní točí?“
Třída 2.B:

 

      Letošní jaro letos nějak zaspalo, sluníčko ne a ne se probudit.

Bedlivě jsme pozorovali přírodu, chodili  pilně kontrolovat školní zahradu a ptáčkům jsme ještě dosypávali do krmítek poslední zrníčka.

Povídali jsme si o počasí a o vodě, jak je potřebná a jak se v přírodě proměňuje.

Starší děti postavily  maketu přírody a zahrály si pohádku o putování  malé zvědavé kapičky.

      Jaro jsme přivolávali alespoň zpíváním písniček a hrou na pouť. Panenky se vozily na kolotoči, ve střelnici byly papírové růže, nechyběly stánky se zmrzlinou, klobáskami a cukrovím. Nakonec jsme si všichni pochutnali na opravdových pouťových koláčích.

Bavilo nás i zdobení vajíček , velikonoční říkačky a nejlepší bylo hledání vajíček na zahradě.

      Zúčastnili jsme se i několika výtvarných soutěží.V té  „O zlatý čtyřlístek „ vyhráli Míša i Alenka II.místo svými obrázky o Plzni.

 

     Na konci dubna  jsme si zařádili ve středisku „Motýl“na velkém „reji čarodějnic“. Domů jsme si odnesli spoustu pěkných zážitků a také pavoučka pro štěstí.

     Beseda o zvířatech s panem Makoněm byla zajímavá i proto, že si o zvířatech hodně povídáme, kreslíme je a modelujeme. Můžete se těšit - na konec školního roku pro Vás chystáme véélké překvapení!
Třída 3.A:

     Hned po jarních prázdninách jsme na naší třídě znovu uspořádali maškarní rej a to hlavně proto, že na únorovém karnevalu se nás sešla jen hrstka, naši kamarádi totiž  onemocněli chřipkou. Protože jim bylo líto, že své kostýmy nemohli předvést ostatním, nečinilo nám potíže si karnevalový rej zopakovat. Vyřádili jsme si při něm opravdu dost.

     „Co se stane, když zaťuká jaro…“  - to bylo téma, které nás provázelo celým březnem. I když tomu počasí vůbec neodpovídalo, alespoň slovně jsme si jaro vytvářeli. Hodně času nám zabrala příprava na Velikonoce. Domů jsme si odnášeli spoustu výrobků – z keramiky, papíru. Venku před pavilonem jsme malovali křídami velké barevné kraslice a doma s rodiči společně vytvářeli tu nejhezčí kraslici. Paní učitelky z nich pak nainstalovaly výstavku.

     Pokračovali jsme v projektu „Zpívánky“ s naší babičkou – písničkou – paní Hyťhovou. Naučili jsme se dvě nové písničky – „Okolo Frýdku“ a „Rodné údolí“.

     Navštívili jsme znovu naše staroušky v Domově pro seniory „Terasy“. Předvedli jsme jim pásmo říkanek, písniček, tanečků na jarní téma. Na závěr od nás babičky a dědečkové dostali malý keramický výrobek a my jsme od nich dostali každý kindervajíčko.

     V polovině dubna jsme opět zavítali do Domu pohádek a jako vždy si to tady náležitě užili.

     22.4. byl Mezinárodním dnem Země a v rámci tohoto dne jsme sázeli před pavilonem afrikány, vytrhávali plevel okolo chodníků a bez chyby jsme zvládli ekologickou stezku. Druhý den jsme ve třídě čistili našim rybičkám akvárium, rybky jsme tak při přenášení mohli zblízka pozorovat a povídat si o tom, co potřebují ke svému životu.

     V posledním dubnovém týdnu k nám „přilétly“ čarodějnice. Důkladně jsme se na ně připravili. Vyráběli jsme si jejich pomocníky – netopýry, pavouky, hady. Vyvrcholením byl „Den plný kouzel a čar“.  Navštívily nás opravdové čarodějky – převlečené paní učitelky. Spolu s nimi jsme vařili kouzelné lektvary, vymýšleli různá zaklínadla, hráli hry s těmito motivy, létali na koštěti a úžasně se bavili.

     Přispěli jsme též několika výtvarnými dílky do soutěže „Svět pohádek“, bohužel, zde jsme si žádnou cenu neodnesli.

     Zato výrazný úspěch jsme měli v soutěži „Armáda očima dětí“. Tomášek Pěč získal za svůj obrázek s vojáky první cenu. Kromě diplomu si odnášel ze slavnostního vyhlášení i drobné dárky.
Třída 3.B:

 

     Když jaro zaťuká – na jaro jsme čekali po zimě snad všichni. Pozorovali jsme přírodu, která se ze zimy probouzela opravdu velmi pomalu. Ve třídě jsme si vyráběli jarní kytičky, zdobili jsme ulity a chystali se na Velikonoce. Den zajíce nás překvapil – plnili jsme drobné úkoly a soutěžili, kluci vyšupali děvčata a pak jsme hledali poklad –  sladká odměna byla pro každého z nás.

     V dubnu jsme se vypravili do místní knihovny. Knihovnou nás provedla velmi hodná paní, která nám knihy ukázala a krátce popsala.. Pak jsme si mohli prohlížet a vybírat knihy podle našeho zájmu.

      Den Země byl ve znamení úklidu, sázení květin. My jsme se byli podívat v teráriu ve SVČ. Někteří naši kamarádi se vůbec nebáli hadů a klidně si je hladili. Těšili jsme se do Domu pohádek – tam jsme se  pobavili, vyskotačili a i si zazpívali.Duben je měsíc dopravy a i my jsme se šli seznámit s dopravními značkami a semafory  na Dopravní hřiště. Za naše znalosti jsme dostali drobné odměny.

     Také jsme si vyráběli kouzelné čelenky a čarodějný oděv a celé dopoledne jsme se veselili a tancovali.

     Naši předškoláci se již připravují na rozloučení se školkou. Budeme jim držet palce, ať se jim vše povede.
Třída 4.A:

     Teplé jarní počasí, na které se všichni těší,na sebe nechává dlouho čekat, a tak stále pokračuje sezóna divadelních představení a činností v interiérech.

     Naše téma „Kouzelný svět pohádek“ to jen potvrzuje. V tělocvičně 18. ZŠ, kam si chodíme zasportovat, jsme si zahráli na pohádkové postavy. Hledali jsme poklad, a při tom si pěkně protáhli celé tělo. Ve školce jsme si z Polykarpovy dřevěné stavebnice postavili divadlo a s maňásky si zahráli pěkné pohádky například „O červené Karkulce“ nebo „Perníková chaloupka“. Sami jsme si namalovali kulisy a nacvičili doprovodnou píseň „Kašpárek“ i s malým tanečkem.

     A jsou tu Velikonoce. A o čem jiném si povídat než o slepičkách, zajíčcích a velikonočních zvycích vůbec. Zahráli jsme si různé hry na slepičky, hledali jsme hnízdečka, počítali vajíčka a další. Naučili jsme se „ zaječí říkadla“ a z modelíny vyrobili „zajíčkovu koledu“. Program jsme si zpestřili zajímavými akcemi- „Velikonoční tvoření s paní Jeslínkovou“, kdy si děti odnesly i pěknou dekoraci z vyfouklých vajíček. 26.března nás čekal hudební pořad „Zpátky do lesů“ v místní sokolovně.

     Hned druhý den jsme se vypravili do veřejné knihovny na Lochotíně, seznámili jsme se s tamním prostředím i s různými druhy knih.  

     Jeden z významných dnů těchto dvou měsíců byl „Den Země“, na který pro nás paní učitelka Jarošová připravila na zahradě školky zajímavé úkoly a my si tak uvědomili, že přírodu musíme nejen chránit, ale také se o ni starat. Začali jsme tedy tím, že jsme se snažili zvelebit naši školní předzahrádku.

     Jarním tématem je každoročně „Otvírání studánek“, což jsme mimo jiné využili i k seznamování s vážnou hudbou. Konkrétně „Vltava“- taneční improvizace – společně jsme tvořili pramínky a nakonec celou řeku. A „Rusalka“, kde jsme si zazpívali a zakouzlili jako „Ježibaba“, neboť poslední dubnový den náleží právě čarodějnicím. Ve třídě jsme si zahráli na čarodějnickou zkoušku a plnili drobné úkoly, včetně vytváření ohýnků, pochopitelně z kostek. Tomu předcházel program v centru „Motýl“, které pro nás připravilo „Rej čarodějnic“. Program se dětem velmi líbil, dokonce si odnesly drobné dárky, včetně vlastnoručně vyrobeného pavoučka. Tento den se vydařilo i počasí, doufejme, že bude stále lepší a naše aktivity se budou moci z velké části přenést do volné přírody.

 

 

20.5.2013                                                                             Jaroslava Valentová,  Eva Buršíková