87.mateřská škola Plzeň

 Komenského 46

 

 

š k o l n í   č a s o p i s

 

K O S Í   K A M A R Á D I

 

 

 

 

 

b ř e z e n  -  d u b e n  2 0 1 1

 

 

 C o    p ř i n e s l o    j a r o


 

     Konečně první známky přicházejícího jara! Moc jsme se těšili na první jarní sluneční paprsky, zima byla letos dlouhá a pěkně tuhá. Ještě první březnové dny byly chladné, ale pak už jaro zaklepalo na dveře.

     Hned na začátku března – 9.3. – přišli do naší kosíkovské školky na návštěvu studenti 2.ročníku Školy prof. Švejcara i se svými profesorkami. V rámci praxe chtěli poznat život v mateřské škole a případně se do něj trochu zapojit. A zapadli mezi malé děti výborně. Hráli si s nimi, soutěžili, prostě nezkazili žádnou legraci. A protože se jim u nás moc líbilo, objevili se v MŠ ještě jednou – a to v polovině dubna.

     15. března vyjela celá školka do Divadla Miroslava Horníčka na představení „Letní příhody včelích medvídků“. Představení bylo moc pěkné, plné známých písniček, které si děti společně s herci zpívaly. Trochu je sice vylekal pořádný pavouk, ale bály se jen malou chviličku. I Pučmeloud se na scéně objevil a byl pořádně veliký!

     Pro předškoláky byl určen pořad „Zdravé zuby“, který pro ně připravily studentky Zdravotní školy. Formou pohádky se děti dozvěděly, co zubům prospívá a co ne a na maketě zubů se učily za pomoci velkého kartáčku správně čistit zuby.

 

     6. duben byl pro celou mateřskou školu pohádkovým dnem. Přípravy na něj však probíhaly  mnohem dříve. Každá třída si vybrala nějakou pohádku a během 14 dní se snažila  v tuto pohádku celá proměnit. Děti vyráběly dekorace, obrázky, pohádkové postavičky, vymýšlely, čím by danou pohádku ještě oživily, obohatily. Paní učitelka Jarošová, která vše vymyslela, pak všem dala organizační instrukce a báječný den plný pohádek mohl začít. Ve středu dopoledne, hned po ranní svačince, se všechny třídy daly do pohybu. Přecházely postupně z jedné třídy na druhou, prohlédly si dekorace, hádaly název pohádky a hlavně se všude soutěžilo! V duchu dané pohádky byly připravené jednotlivé soutěže, které všechny děti musely splnit. Paní učitelky připravily pro soutěže podrobná pravidla.

Třída 1.A si zvolila pohádku „O dvanácti měsíčkách“ a tomu odpovídala i soutěž – do připravených barevných košíků musely děti naházet odpovídající barevné míčky, které představovaly: červené – jahody, žluté – květiny, zelené – jablíčka.

Třída 1.B se proměnila v pohádku „Zvířátka a loupežníci“. Tady děti překonávaly překážky v podobě přeskoků snožmo přes klády a přenášení břemen na břiše při lezení pozpátku.

Ve třídě 2.A se děti ocitly v pohádce „O perníkové chaloupce“. Skutečnou chaloupku si děti této třídy vytvořily samy. Pro ostatní třídy pak byla připravena soutěž – vytvořit stejně ozdobený perník (pochopitelně papírový), jako byla předloha.

Pohádka „O Sněhurce a sedmi trpaslících“ se před námi otevřela na třídě 2.B. Tady nás přivítal opravdový zámek, kde bydlela zlá královna, ale i domek s obrázky trpaslíků a postavou Sněhurky. Měli jsme zdolávat obtížnou cestu k trpaslíkům, Sněhurce pak pomoci zavázat šněrovačku a na závěr poskládat postavičky jednotlivých trpaslíků i s jejich jmény.

Na třídě 3.A jsme vklouzli do pohádky „O koblížkovi“. Všude kolem byly nainstalovány masky vystupujících zvířátek, které děti samy vyráběly. Soutěžní disciplína pak spočívala v nakrmení lišky koblížkem. V lišku se proměnil velký házecí koš a malé míčky, které děti přenášely na lžíci, pak v chutné koblížky.

Třída 3.B se proměnila v Království broučků. Každé dítě si mohlo před soutěží vyzkoušet čelenku s broučími tykadly a pak vytvářet z kousků stavebnice barevné dorty. Za odměnu si děti odnesly obrázek Ferdy mravence.

Poslední třída – 4.A – si vybrala pohádku „Bouda, budka“. Paní učitelky připravily pro ostatní na výběr více soutěží – např. prolézání strachovým pytlem za medvědem, házení mrkví do koše pro zajíčka nebo skoky za žabkou apod.

Na každé třídě pak byla nainstalována „knihovna“ z dětských knih, leporel, encyklopedií, které si ostatní mohli prohlédnout.

Den plný pohádek měl u dětí velký ohlas, všichni si odnášeli spoustu zážitků a všichni podali při soutěžích skvělé výkony! Rodičům měly děti odpoledne co vyprávět.

     Ve středu 13. dubna zavítal do naší školky divadelní soubor Dráček s pohádkou „Hody, hody“. Dva zaječí kluci seznamovali děti s velikonočními zvyky a tradicemi. Legrace bylo opět hodně a hezkých písniček také.

          V pátek 15. dubna se některé třídy vydaly po stopách velikonočního zajíčka na Boleveckou náves, aby zde vyhledávaly a počítaly, kolik je tu ptačích budek a krmítek. A bylo jich opravdu hodně – 23! Pak v areálu školky malovaly děti na chodník kraslice a zazněla i společná koleda „Hody, hody, doprovody“.

       Na Velikonoce se ale připravovaly všechny třídy. Do oken se nalepila krásná velikonoční výzdoba, malovala se vajíčka, z keramické hlíny vznikala zajímavá „dílka“ také s velikonoční tématikou, pletly se pomlázky, zněly velikonoční koledy.

  

     19. dubna navštívil soubor Flétniček a děti z 1.B dům pro seniory Longevita, aby babičkám a dědečkům předvedly svoje vystoupení motivované Velikonocemi. Starouškové byli moc potěšeni, nejen vystoupením ale i dárečky, které od dětí z celé školky dostali.

     Těsně před Velikonocemi – 20. dubna – k nám zavítali bolevečtí hasiči. Seznamovali jsme se s náplní jejich práce, vyzkoušeli jsme si, co vše musí mít na sobě při zásazích, detailně jsme zkoumali vnitřek hasičského auta. Poznali jsme, jak je obtížné přemisťovat raněného na nosítkách, vyzkoušeli jsme si první pomoc a určovali, co patří do lékárničky. Snažili jsme se také zapamatovat si tři nejdůležitější telefonní čísla: 150 – hasiči,  155 – záchranka,  158 – policie.

     A pak už nás čekaly dva dny velikonočních prázdnin a krásné, slunné Velikonoce, které jsme si jaksepatří užili, vždyť bylo tak nádherné počasí!


OKÉNKO TŘÍD:


 

Třída I.A:

 

     V březnu jsme se s našimi dětmi vypravili do plzeňské ZOO. Tentokrát jsme jeli až do ,,Afriky“, cestou jsme potkávali žirafy, slony, hrocha. Bylo syrové předjaří, příroda se probouzela a nám v pavilonu bylo ,,africké teplo“. Na konci cesty jsme potkali opičky makaky.

     Jaro se má pěkně oslavit a tak jsme uspořádali jarní slavnost. Holčičky si přinesly pěkné šaty, zazpívali jsme si jarní písničky a ,,vystrojili“ svatbu. Bylo to skoro opravdové.

     Moc jsme se těšili do Domu pohádek, představovali jsme si, že je to strašidelný dům,

ale je to krásná budova s dětským vybavením, barevným a zářivým.V dětské dílničce jsme vyráběli  velikonoční vajíčko.

Poslechli jsme si povídání paní s mikrofonem v  malém sálečku – a pak už jsme jenom skotačili a dováděli – v míčkovacím pískovišti, v točícím kruhu, ve vláčku. Na konec se s námi rozloučil Večerníček.

           Naše výprava do lesa se odehrála v krásném počasí.Děti pozorovaly probuzené stromy, keře a život na rybníku. Bylo to okouzlující a umocněné dobře upečenými sladkými taštičkami a rohlíčky od pí. Jánské. Děkujeme.


 

Třída 1.B:

 

     Návštěvu vlakového nádraží jsme naplánovaly s dětmi na krásný jarní den. Děti se seznámily s prostory vlakového nádraží. Viděly, kde a jak se prodávají  jízdenky, na čem se převážejí balíky a kufry. Velký zážitek měly z jízdy vlakem. Pan průvodčí všem označil jízdenku, popovídal si s nimi. Mnoho dětí jelo vlakem poprvé.

     Týden s pohádkou Zvířátka a loupežníci

Na tento týden jsme se dlouho připravovali. Maminky dětem vyrobily masky a kostýmy k naší pohádce. Celý týden jsme si s pohádkou hráli. Jeden den jsme vyčlenili pro soutěže, hádanky a hry s pohádkami v celé naší MŠ. Každá třída měla pro nás připraven úkol ze své pohádky a když jsme jej splnili, dostali jsme odměnu.

     ZOO –  jeden sluneční dubnový den jsme se jeli podívat na zvířátka do ZOO. Navštívili jsme expozice s exotickými zvířaty. Děti obdivovaly žirafy, hrochy a jiná zvířata. Výlety vždy děti obohatí o mnoho nových poznatků.

     Blížící se Velikonoce byly pro nás výzvou potěšit seniory v jejich domově písničkou,  hrou na flétnu a básničkami. Takto jsme jim alespoň zpestřili jarní svátky. Odměnou pro nás byly jejich šťastné oči a potlesk. Vzájemně jsme si předali  dárečky a děti dostaly sladké pohoštění.


 

Třída 2.A:

 

     V prvním březnovém týdnu jsme se šli podívat na ryby, želvy, ještěry, pavouky a další drobné živočichy do Akva-tery. Náš průvodce Martin uměl nejen pěkně vyprávět, ale také nám dovolil si některá zvířátka pohladit a prohlédnout pěkně zblízka.

     Také jsme navštívili ZOO. Na statku jsme pozorovali husy, kachny, koně, ovce a kozí rodinku, která si ve výběhu užívala první den sluníčko. Potom jsme se šli podívat do chléva na krávu a rohatého kozlíka Kamila. Nejvíce však děti obdivovaly malá selátka. Podívali jsme si i na půdu, kde hnízdila sova, a prohlédli jsme si expozici pracovních nástrojů používaných v hospodářství. Na zpáteční cestě jsme se zastavili ještě u medvědů a prošli Dinoparkem, kde právě instalovali dalšího dinosaura.

     A už tu byl první jarní den a sluníčko nás vylákalo rychle ven. Rozhodli jsme se osvěžit si své znalosti na dopravním hřišti v areálu naší MŠ. Rozestavěli jsme značky a semafory, oprášili koloběžky a děti si připomněly, jak se správně chovat v dopravním provozu. Zbývající čas jsme využili ke hrám na školní zahradě.

     Na přelomu března a dubna nás pan Barvička zavedl do světa pohádek. Děti přinášely z domova pohádkové knihy, ze kterých jsme si četli a prohlíželi obrázky. Středem našeho zájmu se stala pohádka O perníkové chaloupce. Začali jsme se totiž připravovat na Pohádkový týden.  Společně jsme udělali  perníkové těsto a vykrajovali perníčky. Potom si každý z gázy, plsti, vlny a knoflíků zhotovil svého Jenička nebo Mařenku. I chaloupku jsme si společně vyzdobili – střecha byla celá malovaná, na látkový domeček  jsme natiskli  perníčky a barevné lentilky, nakreslili dveře a okno s Jeníčkem a Mařenkou. Nakonec jsme si pohádku zahráli. Odměnou všem byly perníčky, které si děti nejdříve ozdobily a potom snědly.

     Naše pohádkové hraní ale nekončí.  V rámci projektu Klub zvídálků  se zaměřujeme na další práci s textilem. Stříháme a trháme látky na pruhy a svazujeme v hady, tvoříme pohádkový strom. Následují  hry a pohybové hrátky v pohádkovém lese.

     Pokračujeme ve sbírání knoflíků a těšíme se na knoflíkový jarmark, který proběhne v květnu.


 

Třída 2.B:

 

     V březnu se i v naší třídě probudilo jaro. Pozorovali jsme jarní přírodu, ptáčky, jak staví hnízda, jak se změnil les. Zasadili jsme i rostlinky, o které se staráme. Povídali jsme si, jak se narodí miminko, prohlíželi si fotografie, když jsme byli malí.

     V dubnu jsme si celý jeden týden četli a hráli pohádku „O Sněhurce“, vyráběli si puzzle a vymýšleli různé soutěže. Pak jsme do naší  pohádky pozvali i kamarády z ostatních tříd.

     7.4. jsme pozvali rodiče a sourozence na tradiční „keramické odpoledne“ a  společně modelovali vajíčka a zajíčky.

     Do lesa jsme se s pomlázkou vydali za velikonočním zajícem. Pohráli jsme si, soutěžili a našli velikonoční poklad.

     18. dubna jsme jeli do Domu pohádek. Přivítali nás Večerníček s Křemílkem, viděli jsme pohádku, zazpívali jsme si a také jsme vyrobili papírové motýlky. Moc se nám tam líbilo.

     Jaro je zkrátka v plném proudu a určitě k němu patří i poutě. Jednu takovou jsme měli i v naší třídě, nechyběly houpačky pro panenky i opravdový otáčecí kolotoč. Ve stáncích děti „prodávaly“ zmrzlinu, točily cukrovou vatu, nabízely perníková srdíčka a kdo měl dobrou mušku, mohl si v naší střelnici „vystřelit“ i růži z „krepáku".


 

Třída 3.A:

 

     Začátkem března jsme naplánovali tvořivý den pro rodiče s dětmi. Kdykoli během dne mohli rodiče přijít do třídy a společně se svými dětmi ozdobit speciálními barvami sklíčka ve tvaru Večerníčka a kočičky. Malovaná sklíčka byla určená pro maminky.

     Podruhé v tomto školním roce jsme se vypravili do ZOO, tentokrát jsme obdivovali expozici „Česká řeka“. Od vyder a velkých ryb jsme se nemohli odtrhnout. Zblízka jsme si pak prohlédli i tygra a africká zvířata. Dokonce jsme měli možnost pozorovat i krmení medvědů.

     V polovině března nás navštívila p. Sedláčková, chovatelka psů vhodných pro canisterapii. Děti si tak mohly dva z jejích pejsků zkusit „česat“, hladit, krmit a vodit na vodítku. Z pejsků byly nadšené! Jako odměnu pak pejsci dostali od dětí dva pytlíky dobrot.

     Od dubna jsme začali navštěvovat výuku plavání společně se 2.A.

    

     6.dubna se celá naše školka proměnila v pohádkovou. Každá třída si vybrala nějakou pohádku a k té vyrobila dekorace a připravila pro ostatní soutěž. Naše třída si oblíbila pohádku „O koblížkovi“. Všechny postavičky, které v pohádce vystupují, jsme si vlastnoručně vyrobili a pak jimi zkrášlili naši hernu. Soutěžní disciplína pak spočívala v „krmení“ lišky koblížky – míčky.

     V pátek 29. dubna jsme znovu navštívili Dům pohádek. V divadelním sále jsme se snažili probudit jaro, zahráli jsme si na domácí zvířátka a probudili jsme tím i Křemílka. Ve tvořivé dílně jsme si vyrobili motýlka a pak už jsme si jen užívali všech atrakcí. Naše poděkování opakovaně patří panu Mudrovi, majiteli místní cukrárny, který pro nás připravil skvělé pohoštění ve formě malinového dortíku a ovocného pitíčka. A to vše zdarma! Ale největší překvapení nás teprve čekalo. Objevil se zde filmový štáb televize ZAK a natáčel s dětmi krátký šot o jejich zážitcích z Domu pohádek.


 

Třída 3.B:

 

     Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Toto pořekadlo na děti z naší třídy 3.B neplatí. Zdraví jsme si udržovali zdravou výživou, připravili jsme si samostatně zdravou svačinku, vyzkoušeli jsme si své dovednosti a zahráli si na kuchaře. Vrcholem naší snahy byly vlastnoručně mazané a zdobené chlebíčky, které nám moc chutnaly.

     14.3 jsme vyrazili do ZOO, naše výprava se týkala nové části, která nám přiblížila Afriku.

Nejvíce nás zaujaly žirafy. Výlet se nám mimořádně vydařil i proto, že nám přálo počasí.

     Delší páteční procházka nás zavedla na vrch Mikulku. Zde jsme pozorovali panorama našeho města a hledali zajímavé budovy a pozorovali jsme, jak je naše město velké a kolik má zeleně .

Své zážitky a poznání jsme namalovali a zaslali do soutěže LIDICE - jde o soutěž s mezinárodní účastí.   

     Na konci března jsme si založili zdravou zeleninovou zahrádku. kde pěstujeme řeřichu na ozdobení svačinek a trpělivě čekáme na první úrodu hrachu. Společně se o rostlinky staráme aby jim nic nechybělo.

   

     V dubnu jsme se moc těšili na pohádkový týden  a den pohádek . Naše třída si připravila výstavu knih - pohádky o broučcích - našimi kamarády byl Ferda a Svatojánci. Ze zážitků z pohádkového dne vznikly zajímavé obrázky, které jsme odeslali do soutěže . Výsledkem je 3. místo Jaroslava Říhánka  za obrázek na téma ,,Čert a Káča“.

     Užili jsme si těšení se na Velikonoce. Z hlíny jsme si vyrobili zajíčky, zdobili jsme kraslice,  pletli pomlázky. Z piškotů, tvarohu, smetany a ovoce jsme si udělali nepečený dort. Dobrotami jsme naplnili formu ve tvaru beránka, nechali jsme to chvilku utuhnout a po vyklopení a ozdobení začali beránčí hody.

K Velikonocům patřilo i překvapení od Tomáška. Tomášova maminka nám přivezla ukázat poníka jménem Šárka. Šárka s námi zůstala celé dopoledne a všechny nás povozila. Pro některé to byla první jízda na koni.

     Po Velikonocích nás čekal čarodějný týden, který vyvrcholil v pátek závody na koštěti a ježibabím vařením. Užili jsme si den plný čarodějných převleků a legračních her.


 

Třída 4.A:

 

     Ve čtvrtek 17. 3. jsme společně upekli štrúdl. Maminky i babičky ho doma také pečou, ale ve školce to bylo poprvé. Pomáhali jsme loupat ořechy, krájet jablka, válet těsto a sypat skořicový cukr. Odpoledne jsme náš výtvor nabídli rodičům, kteří si ho hlasitě pochvalovali.

     V březnu jsme uvítali jaro pohádkou O kouzelné fazoli. Ta po zasazení rostla a rostla, až dosáhla do nebe. Když nám pak paní učitelka dala každému fazoli, měli jsme radost, že nám také vyroste takhle vysoko. Udělali jsme jim hned pelíšek z vlny a pravidelně je zalévali. Po týdnu už vyklíčily první lístečky a kořínky. Každým dnem se stávaly většími a většími. Nakonec jsme je společně zasadili do truhlíku a nyní nám u vchodu do školky obepínají zábradlí. Možná z nás budou zahradníci!

 

     6. dubna se školka proměnila v pohádkovou fantazii. V každé třídě děti s vyzdobily hernu v duchu jedné určité pohádky. My jsme si ji vyzdobili  na motivy pohádky „Boudo, budko“. Pak jsme prošli všechny třídy a navštívili tak celkem 7 pohádek, kde jsme plnili nejrůznější úkoly. Bylo to opravdu pestré putování pohádkovým světem a my jsme se náramně bavili.

     Blížící se Velikonoce jsme si připomněli divadelním představením Hody, hody doprovody. Na něm nám dva zajíčci vysvětlili pojmy „kraslice“, „pomlázka“ a vyjasnili, jak to vlastně o těch Velikonocích chodí. Potom jsme si ve třídě malovali jednu kraslici za druhou, až nakonec paní učitelky přišly s nápadem překvapit rodiče velikonočním dárečkem. Vyrobili jsme tedy slepičku jako podložku pod vyfouknutá vyzdobená vejce – kraslice a potěšili tak maminku s tatínkem.


 

Perličky od Berušek:

 

Co to znamená stonat?

Kuba V.: „Že byl doma a pak šel ven za vlkem.“

 

Míla (nad Legem): „Právě se mi vyhrnul dobrej nápad.“

 

Kristýna F.: „Paní učitelko, mě bolí nožička. To znamená, že si musím odpočinout.“

 

Natálka a Adam jsou poslední ve školce. Natálka oznamuje: „My tu čekáme s Adamem na maminky a jsou asi někde zaseklý.“

 

V týdnu, kdy jsme si povídali o povolání, měly děti pojmenovávat různé druhy profesí, které viděli na obrázku. Padlo také několik perliček.

Na obrázku byl houslista a Anička odpověděla: „To je houslař.“

Na jiném byl fotograf a Tomáš prohlásil: To je pan foťák.“