87.mateřská škola Plzeň               

Komenského 46

 

 

 

š k o l n í   č a s o p i s

 

 

 

K O S Í   K A M A R Á D I

 

 

 

 

 

 

listopad - prosinec  2011

  

N á p a d y   p o z d n í h o   p o d z i m u

 

     Listopad dostál svému jménu. Padající listí bylo všude, kam jsme se podívali a tak jsme ho využívali ve všech možných činnostech. Bavilo nás také vyrábět papírové draky, zdobili jsme je podle vlastní fantazie, přehlídka draků byla opravdu bohatá! Jen pouštění draků se dlouho nedařilo, málokdy foukal ten správný vítr.

     Aby nás sychravé počasí neporazilo, pravidelně jsme absolvovali program naší „Zdravé mateřské školy“ – navštěvovali jsme solnou komoru, infra-saunu, vířivý bazén i cvičení a míčkování se studenty – fyzioterapeuty.

     Využili jsme také keramickou pec – společně s rodiči jsme na třídách vyráběli z keramické hlíny jablka, hrušky, draky a jiné podzimní výrobky.

     Některé třídy se ještě vydaly do ZOO využít permanentku, dokud je trochu přijatelné počasí.

     Všechny třídy se také vypravily do Domu pohádek, na začátku školního roku nám totiž věnoval ÚMO 1 vstupenky zdarma.

     Podzimní tématice  bylo věnováno též divadelní představení souboru Dráček s názvem „Pohádka o papírovém drakovi“.

     A to už se blížil konec listopadu a s ním přicházel advent, období oblíbené zejména dětmi. Je vyplněný čekáním na nejkrásnější svátky v roce – Vánoce.

 

     Začátek prosince znamená vždy mikulášskou nadílku. Na příchod Mikuláše, anděla a čertů jsme se poctivě připravovali. Na všech třídách se stříhalo, lepilo, malovalo – postavy a masky čertů a Mikulášů. Zdobily se jimi všechny volné prostory. Děti se seznamovaly s říkankami a písničkami k tomuto tématu, aby je pak mohly čertům předvést. Mnozí z nás se „kasali“, jak čertům vypráší kožich! Když ale nadešel den nadílky, všechna silácká slova šla stranou a u mnohých z nás zvítězil strach. Raději jsme zůstali poblíž našich  učitelek. Mikuláš a andílci, ti byli milí a příjemní, ale skupinka čertů byla pěkně nezvedená! Zajímavé, že v „Knize hříchů“, kterou měli s sebou, byla naše občasná provinění pečlivě zaznamenána. Ale všichni jsme slíbili, že to napravíme, a tak nám čertíci s anděly na závěr rozdali balíčky plné dobrot. Mikulášskou návštěvu si mnozí z nás „užívali“ ještě doma, měli jsme pak ve školce o čem vyprávět.

 

     Sotva jsme skončili s mikulášskou tématikou, hned jsme se vrhli na vánoční přípravy. A ty byly opravdu veliké! Z papíru, keramiky i odpadového materiálu pod našima rukama vznikaly vánoční ozdoby, řetězy, zvonečky, ryby a další dílka. Těmi jsme pak zdobili své třídy, herny i šatny. Podle svých představ jsme též nazdobili vánoční stromečky na třídách.

     Ve středu 7.12. se zúčastnil sboreček Flétniček pod vedením p. učitelky Ouhrabkové a Presslerové hudební soutěže mateřských škol, kterou pořádala 34. ZŠ. Za své vystoupení, složené z hezkých písniček a hraní na zobcovou flétnu, obdržely děti malé dárečky.

     O týden později – 14. prosince – čekalo celou školku rozsvícení vánočního stromečku a odpolední vánoční besídky pro rodiče. Dopoledne se všechny děti, učitelky i správní pracovnice sešly na prostranství před hospodářským pavilonem, kde už stál překrásný, ozdobený vánoční stromek, který nám věnovalo myslivecké sdružení Luhov. Děti ze souboru Flétniček všem zahrály a zazpívaly, všichni jim moc tleskali! Poté se stromeček rozzářil a my jsme si společně zazpívali dvě nejznámější koledy.

     Druhá část dne – vánoční setkání s rodiči – probíhala pak na třídách. Nejdříve předvedly děti rodičům svá vystoupení, za která sklidily velký potlesk a pochvalu. Poté se všichni nedočkavě vrhli na připravené pohoštění, složené z vánočního cukroví, které nanosily šikovné maminky. To byla dobrota! K tomu výborný čaj a káva pro rodiče, co víc jsme si mohli přát! Ani se nám nechtělo domů.

     Předvánoční atmosféru ještě doladilo divadelní představení „Sněhuláci a Vánoce“. Nejenže bylo poučné, ale i vtipné.

      Poslední adventní týden nás navštívil už Ježíšek a přinesl na každou třídu dárečky v podobě  nových hraček a stavebnic. Hned jsme je museli vyzkoušet.

     V pondělí 19.12. se vypravil již poněkolikáté soubor Flétniček do Domu pro seniory „Longevita“, aby starouškům zpříjemnil předvánoční čas. Za zpívání koled, pískání na flétny a vánoční říkanky si děti vysloužily upřímný potlesk babiček a dědečků. Od vedení Longevity dostali všichni malý vánoční balíček. Paní ředitelka pak předala zdejším obyvatelům dárek  - keramické svícny v podobě ryby, které vytvořila p. učitelka Buršíková. Svícny měly ohromný úspěch!

     V tentýž den navštívili naši školku zástupci ÚMO 1, aby nám popřáli hezké Vánoce a předali sladké dárečky. Děti ze třídy 3.A jim na oplátku zazpívaly vánoční písničky a také jim popřály krásné prožití vánočních svátků.

     V úterý 20. prosince využili předškoláci téměř ze všech tříd výhodné nabídky plzeňské Techmánie k prohlídce nainstalovaných technických vynálezů. Měli možnost vidět a vyzkoušet mnoho zajímavých přístrojů. Do školky se vrátili plni dojmů a hned se domlouvali na další následné návštěvě.

 

     Čtvrtkem 22. prosince jsme ukončili na naší školce v letošní kalendářním roce provoz a znovu se sejdeme až 2. ledna 2012.

 

 

Přejeme všem hodně zdraví a spokojenosti v novém roce 2012!

 


 

O K É N K O   T Ř Í D :Třída 1.A:

 

     V listopadu nás inspirovala pro naši činnost známá pohádka „O perníkové chaloupce“. Děti tuto pohádku velmi dobře znají, líbí se jim, tak jsme se rozhodli, že si ji sami zahrajeme. Předškoláci vyrobili z papírové krabice perníkovou chaloupku, polepili ji papírovými perníčky a cukrovou polevou. Když jsme měli chaloupku, potřebovali jsme papírové loutky. Každý si jednu nakreslil, vystřihl a nalepil na špejli. S chutí jsme se pustili do dramatizace pohádky, do hraní se zapojili všichni předškoláci – někdo napodoboval stromy, zvířátka v lese, ti nejmenší dělali diváky. Naši chaloupku a loutky jsme využili i k procvičování prostorové orientace, hledání cesty k chaloupce. Na tuto pohádku jsme pak navázali povídáním o pohádkových postavách, rozlišováním dobra a zla, hádáním pohádek dle slovní nápovědy či předvádění.

      Naše povídání o pohádkách jsme završili návštěvou Domu pohádek začátkem prosince. Parádně jsme si to užili. Nejprve jsme si zahráli na čerty, zatancovali jsme si a zasoutěžili v pekle, pak jsme si vyrobili papírové vánoční ozdoby a zvonky a ještě nám zbylo spoustu času si pohrát mezi pohádkovými postavičkami. Přišel nás pozdravit velký „Večerníček“.

     Prosinec byl hlavně ve znamení příprav na Vánoce. Pro rodiče jsme připravili překvapení, dáreček z keramiky. Menší děti vyrobily rybičku, ti větší svícen. Pomáhala nám Jakubova maminka, paní Jeslínková, která má s keramikou velké zkušenosti. Výsledek byl úžasný a rodiče byli opravdu mile překvapeni, jak se to dětem povedlo.

     Pilně jsme také nacvičovali na vánoční besídku, na které jsme rodičům ukázali průřez toho, co  jsme se od září naučili. Vánoční besídka se jim líbila, pochválili nás. Pod stromečkem, který jsme si společně ozdobili, jsme našli i nějaké dárečky, které jsme měli možnost si hned vyzkoušet. Kdo si zrovna nechtěl hrát, mohl ochutnat vánoční cukroví, které maminky donesly.

     Než jsme se rozešli na vánoční prázdniny, zpestřili si předškoláci jeden den v Techmanii. Měli možnost vyzkoušet si mnoho zajímavých přístrojů a zjistili, že i věda může být zábavná. Viděli v chodu historický parní stroj a což teprve, když při předvedení jednoho pokusu vstávaly paní učitelce vlasy na hlavě.

 Třída 1.B:

 

     8.11. -  v tento krásný slunečný podzimní den si jely děti pohrát do Domu pohádek. Některé děti již věděly, co pěkného je zde čeká, ale některé zde byly poprvé, tak byly moc natěšeny. Hry, písničky, tance, práce ve výtvarné dílně a filmová pohádka, to vše vyplnilo krásné dopoledne.

     Podzim je čas výlovu rybníků. Proto, když jsme se dozvěděli  o výlovu nedalekého rybníka, nechtěli jsme si nechat ujít tento zážitek a tak jsme vyjeli tramvají k rybníku Třemošenský. Viděli jsme vypouštění rybníka, výlov ryb, nakládání ryb do kádí a následně odvoz na sádky.Na mělčině nám ukázal rybář škeble rybniční.

    Adventní čas jsme dětem zpestřili návštěvou plzeňského náměstí. Těšili jsme se na malovaný i živý Betlém. Radost děti měly z živého oslíka, poníka, ovečky a koziček,  kteří vyžadovali krmit. Navštívili jsme kostel u Františkánů a kostel sv. Bartoloměje, abychom si prohlédli Betlém.

     20.12. absolvovaly  návštěvu Techmanie  některé děti naší třídy.Na přístrojích zkoušely zákony fyziky ( světlo, zvuk, pohyb, tlak,barvy, ostré vidění, stíny….). Největším zážitkem bylo uvedení parního stroje do pohybu. Zajímavá byla elektrická koule, kde statická elektřina zvedá vlasy. Tento pokus však mohly vyzkoušely pouze paní učitelky, protože děti nedosahovaly požadované výšky.

     Příchod Ježíška jsme oslavili v naší třídě bohatou nadílkou dárků pod stromečkem, popřáli jsme si veselé Vánoce. Nezapomněli jsme si pouštět po vodě skořápkové lodičky, rozkrojit jablíčko, zazpívat koledy a hlavně si s novými krásnými dárky pohrát.

 Třída 2.A:

 

     Po podzimních prázdninách jsme si udělali velkou hostinu – ovocný den. Různé druhy ovoce jsme omyli, nakrájeli na plátky a navlékali dle fantazie na špejli. Každý si udělal svůj vlastní špíz.

     První listopadový den nám rozcestník ukázal cestu do Lochotínského parku. Pozorovali jsme podzimní přírodu, poznávali stromy a užívali si posledních slunečních paprsků.

     Na rozloučenou s podzimem jsme vymysleli dračí toulání. Pohádka o smutném dráčkovi nás motivovala k přemýšlení – proč byl dráček smutný a co se mu přihodilo. Draky jsme malovali i vyráběli, ale nejzajímavější bylo tvoření dračí pavučiny a zdobení draků textilem, knoflíky, vlnou, stužkami... Všichni si pro ně vymýšleli jména a přemýšleli, kam by chtěli, aby doletěli.

     O tom, co je to odpad a jak jej třídit, jsme si nejen povídali, ale také v naší třídě vyzkoušeli. Děti rozlišovaly, které předměty jsou z papíru, skla, plastu..., a potom je umístily do barevných „kontejnerů“. Také jsme se rozhodli uskutečnit zajímavý pokus. Do látkového sáčku jsme umístili předměty z různého materiálu (skleničku, igelitovou tašku, mrkvičku, podzimní list…) a zakopali ho jako poklad na školní zahradě. Chceme zjistit, který materiál se v zemi rozloží a který zůstane neporušen. O tom, jak to všechno dopadne, se přesvědčíme na jaře, až poklad vykopeme.

     Koncem tohoto měsíce jsme navštívili Dům pohádek. Čas vymezený pro pobyt v tomto pohádkovém ráji děti bezezbytku využily. Hned v úvodu si vyzkoušely všechny atrakce, potom zhlédly pohádku o Machovi a Šebestové, při hudbě si zatančily s dráčkem a ještě si stačily vytvořit hezký obrázek. Překvapením pro všechny bylo setkání s Křemílkem z Pařezové chaloupky.

V tento den jsme se ještě všichni sešli na keramickém odpoledni pro rodiče a děti.

     A už je tu prosinec a s ním přichází Mikuláš a advent. Po velkém těšení a přípravách se 14. 12. dopoledne scházíme s kamarády z ostatních tříd na zahradě naší školky k rozsvícení vánočního stromečku.  Asi v té době k nám do třídy přiletěl Ježíšek a přinesl pro děti pod stromeček dárky. To bylo ale překvapení…

Odpoledne trávíme na třídách společně s rodiči. Po vystoupení dětí si všichni užíváme předvánoční atmosféru.

     Poslední akcí v tomto školním roce je návštěva Techmanie. Skutečnost předčila naše očekávání a děti byly nadšené z technických zázraků, her a pokusů založených na fyzikálních zákonech.

     Příchod Ježíška jsme oslavili v naší třídě bohatou nadílkou dárků pod stromečkem, popřáli jsme si veselé Vánoce. Nezapomněli jsme si pouštět po vodě skořápkové lodičky, rozkrojit jablíčko, zazpívat koledy a hlavně si s novými krásnými dárky pohrát.

 Třída 2.B:

 

  Podzim se rozzářil všemi svými barvami a stejně barevné byly i naše činnosti .

Poslední týden v říjnu jsme se vypravili za zvířátky do ZOO. Tam už na nás čekal průvodce Honza, se kterým jsme si povídali o řece a jejích obyvatelích.

 Jak vypadá podzimní les jsme byli  zjistit u Boleveckých rybníků.Okoukli a zkontrolovali  jsme stromy a zahráli si různé  hry.  A protože zima už se blíží, pro jistotu jsme si přichystali klíč a se zaříkadlem „Zamykám, zamykám les, aby sem nikdo nevlez..“ jsme les společně zamkli.

Ve školce jsme si vyrobili papírové draky a pak jsme šli na zahradu vyzkoušet, jak létají.

 

  Prosinec byl už od začátku ve znamení příprav a chystání se na oslavy Vánoc.

Povídali jsme si o vánočních zvycích, pozorovaly rozkvétající „Barborky“, učily se básničky a koledy pro vánoční posezení s rodiči u stromečku. Z keramické hlíny jsme pro ně vyrobili malé zvonečky pro štěstí.

   5.12.do školky přišel Mikuláš se svými pomocníky.Protože jsme byli hodní, donesl nám i spoustu dobrot.

Vyzdobili jsme si třídu a  předvánoční společné odpoledne s rodiči mohlo začít.Moc  se nám vydařilo. Naše šikovné maminky napekly moc dobré cukroví i vánočku . Dopoledne jsme ale ještě stihli společně s kamarády z ostatních tříd, rozsvítit i velký společný „školkový“stromeček na zahradě.

   20.12. jsme navštívili Techmánii, kde jsme si mohli vyzkoušet různé pokusy, pohráli si se zajímavými stavebnicemi.Některé pokusy byly fakt legrační!

  Úplný závěr kalendářního roku jsme  si jeli užít 21.12.do Domu pohádek. Zatancovali jsme si, zazpívali koledy na opravdovém pódiu, nazdobili vánoční stromeček a ještě si vyrobili ozdobičky. A kromě toho jsme ještě viděli pohádku o opičce Žofce. Také obrovská skluzavka – pařezová chaloupka a polštářkový bazének  nezůstaly bez povšimnutí.

Poslední měsíc roku s množstvím aktivit a společenských akcí proběhl v pohodě a v radostné náladě , zkrátka se vydařil.

 

 

Co si povídáme, co si myslíme ...

 

Žaludek…….je malej žalud /Lukášek/

Žebřík………jsou takový trdýlka, na který se leze /Adámek/

Spižírna……a/ tam se spí  b/ dává se tam jídlo  c/ taková skříňka na ovoce a zeleninu

Galoše ……  a/ kalhoty-tepláky  b/ garáž  c/ takový vysoký gumovky gumáky

Figurka …….a/ taková soška na výstavu  b/ taková deska a tam se hraje  c/ taková hlavička a

                      má trojúhelník, jako šatičky

 

Básnice ……paní, která skládá básně

Kramařnice...nepořádná Eliška  /Adámek/

 

„Jak se jmenuje ta slečna, co vás cvičí při sportovkách?“- „My jí říkáme Sportovkyně“ /Míša/

 Třída 3.A:

 

     V polovině listopadu navštívila naše třída Akva-teru. Obdivovali jsme různé druhy ryb, želv, hadů i exotických pavouků. Zaujala nás agama s hezkým jménem Karlík, která se volně pohybovala po teráriu.

     Koncem listopadu jsme využili volnou vstupenku do Domu pohádek. Odtud vždy odcházíme s těmi nejpříjemnějšími pocity. Nejprve jsme se naučili písničku „O drakovi“, zahráli si hru „Dračí ocásky“ a zhlédli pohádku o krtkovi. Ve výtvarné dílně jsme vytvořili podzimní obrázek a pak už jsme beze zbytku využívali všechny atrakce. Setkali jsme se i s velkým Vochomůrkou. V cukrárně pana Mudry bylo pro nás připraveno zdarma pohoštění v podobě sušenky a pitíčka.

     Adventní čas jsme vyplnili různými zvyky a tradicemi. Zhotovili jsme adventní věnec, každý týden zapalovali svíčky, natrhali jsme „barborky“ a zároveň se seznámili s pověstí o Barborce. Poznali jsme i legendu o svatém Mikuláši, kdo to byl a čím proslul.

     Mikulášskou nadílku jsme si plně užili. Při návštěvě Mikuláše, andělů a čertů jsme sice zpočátku byli trochu zaražení, ale jen do té doby, než jsme zjistili, že v Knize hříchů nemají čerti nic zapsáno. Tak jsme si s nimi alespoň zatančili v rytmu disko. Moc jim to zpočátku nešlo, ale pak nás docela dobře napodobili.

     Vánoční besídka rodiče mile překvapila. I ty nejmenší děti zvládly říkanky, tanečky i koledy. Hezký podvečer jsme pak všichni trávili u čaje a kávy nad hromadou vánočního cukroví, kterým nás maminky zásobily.

     Další den jsme našli pod stromečkem nové hračky a stavebnice. Hned jsme je vyzkoušeli.

     Naši kamarádi z MŠ v Holýšově nám poslali vánoční přání v podobě velké obálky s fotografiemi, obrázky a výrobky dětí ze třídy Včeliček. Moc nás tím potěšili, a tak jsme jim na oplátku i my poslali nádherné vánoční přáníčko.

     Ještě jedno překvapení jsme zažili. Pošťák nám doručil velkou těžkou krabici. Marně jsme hádali, od koho asi je a co obsahuje. Děti ze školní družiny v Blovicích nám poslali hezký dopis, ve kterém nás seznamují se svými aktivitami a činnostmi a rády by se také stali našimi přáteli. Jejich výrobky byly opravdu skvělé, ale nejskvělejší byl balíček s dobrotami, který jsme v krabici objevili. Hned po Novém roce školákům odpovíme a rádi se staneme jejich kamarády.

 Třída 3.B:

     Listopad nepřinesl třídě 3.B jen barevné listy a draky. Naše podzimní okénka ozdobila celou šatnu. Přinesli jme si obrázek podzimní přírody, ostřihli jej na požadovanou velikost a tvar a dozdobili jsme ho bílými pásky do tvaru okénka.  Vznikl tak zajímavý obrázek. Ani na draky jsme nezapomněli.  Hlavy draků jsme ozdobili  tiskátky,dlouhé ocasy byly z krepového papíru a krásně vlály.Nejvíce se nám ale líbilo, když jsme naše draky prohnali po školní zahradě .

     Že i zvířátkům začíná být zima jsme poznali, když se k nám nastěhovali do třídy zaječí kamarádi. Při odpoledním hraní s rodiči, které jsme zahájili písněmi o zajících, nám maminky i šikovní tatínkové pomohli dotvořit naše nové zaječí mazlíčky, kteří nám pomohou překonávat drobné překážky a úkoly. 

     Naše ruce nejsou zvyklé zahálet a tak jsme se dali do výroby kapříků z hlíny. Že se nám opravdu povedly, jsme si porovnali s rybkami živými. Splnilo se nám to, nač jsme se moc těšili.

     25.11. jsme se vydali na výlov Třemošenského rybníka . Zážitek to byl opravdu veliký, protože jsme viděli nejen hodně kaprů, ale také pěkné štiky a velikého bílého sumce.

     Začátkem prosince se u nás objevil Mikuláš.  Přinesl balíček plný sladkostí a čerti u nás trochu zaháleli. Děti se na nadílku moc těšily a nejenže zazpívaly písničku „Mikuláši, Mikuláši“, ale ukázaly, jaké pěkné  čertíky vytvořily  z makovic . Naši  čerti měli koulecí oči a chrastili mákem.

     Čertovská výzdoba se poté  změnila na vánoční.  Hodně legrace a zábavy jsme si užívali 9.12. v Domě pohádek. Zde nás přivítali s vánočním programem plným koled a her. Do MŠ jsme si odnesli vlastnoručně vyrobené papírové ozdoby - zvonečky a koule. Nejvíce nás zaujala možnost zazpívat si do opravdového mikrofonu a postavička krtka.

Ani na třídě jsme nesložili ruce, vyzdobili jsme si keramické rybky, které se staly naším dárečkem pro rodiče. Maminky nám je pomohly na vánočním posezením hezky zabalit a ozdobit rolničkou.

     Besídka se nám vydařila, rodičům jsme zahráli pohádku O vánočním stromečku, zpívali jsme koledy, hráli na flétnu, přednášeli básníčky v češtině i angličtině. Všichni jsme se pak odměnili dárečky pod stromečkem, které jsme si hned museli vyzkoušet. Nejvíce se nám líbilo v nové kuchyňce a bezva je i hra s mikrovlnkou, ani stavebnice nezahálely. Ve třídě jsme si pak zamlsali, protože nám šikovné maminky přinesly plné krabice vánočního cukroví a ještě dvoubarevný koláč.

     Besídkou ale naše předvánoční překvapení nekončila.                                                             Stačili jsme i divadlo O sněhulácích. Starší děti se byly pohrát 22.12. v Techmánii. Své zážitky vyprávěli i ostatním kamarádům a prohlédli jsme si i spoustu fotografií.

     Než jsme se rozešli na vánoční prázdniny, zajeli jsme se podívat 22.12. na náměstí ke stromečku. Prošli jsme si i vánoční trhy a zastavili se u stánků s ozdobami, keramikou a výrobky z ovčí vlny. Radost nám udělala projížďka veselým vláčkem. Navštívili jsme  i  radnici a prohlédli jsme si její vánoční výzdobu.  Dostali jsme tu i vánoční razítko.Odpoledne jsme si odnesli sladkost v podobě čokoládové figurky , kterou si ozdobíme vánoční strom a nebo si smlsneme .Třída 4.A: 

 

     Na podzim jsme uspořádali pro děti a jejich rodiče „Dračí odpoledne“, kde společnými silami vytvořili „Dráčka Pytlíkáčka“ z obyčejného mikrotenového sáčku, barevných fáborků a provázku. Obličej drakovi namalovali fixami. Bylo to příjemné a plodné odpoledne.

     Na přelomu listopadu a prosince jsme zařadili bramborový týden. Na říkance „Princeznička na bále“ jsme si vyzkoušeli úplně všechno, co se s bramborami dá dělat. Nakonec jsme si připravili těsto na bramboráky a v kuchyni nám je ochotně opekli. Po obědě jsme si pochutnali na výborných „vošouchách“.

     Před Vánocemi si naši „andílci“spolu s rodiči vytvořili své vlastní andílky. Potřebovali k tomu jen pomocnou ruku svých rodičů a potřebný materiál – špejli, papír, vánoční řetěz, fixy, lepidlo a nůžky. Výsledkem byli nadšeni jak děti, tak rodiče.

     Nejstarší děti z každé třídy si udělaly výlet do Techmánie, kde si mohly vyzkoušet nejrůznější hry, hlavolamy a fyzikální jevy. Děti si také prohlédly parní stroj. Vůbec se jim nechtělo zpátky do školky.

     Ve středu 21.12. dopoledne jsme se vydali do Domu pohádek. Tam si děti zazpívaly a pohrály v duchu Vánoc. Po návratu do školky jsme zjistili, že k nám do školky zavítal Ježíšek. Děti musely být asi moc hodné, protože je pod stromečkem čekala spousta dárečků. Odpoledne děti rodičům předvedly nacvičené vánoční pásmo, které potěšilo všechny zúčastněné.

 

     Hřišťátka Skákanda a Tančírna – listopad a prosinec 2011

V naší celoroční hře „Hřiště“ jsme si pořádně zaskákali a zatančili. Naučili jsme se skákat panáka, přeskakovat všelijaké překážky, probíhat pod roztočeným švihadlem a tančit mazurku, country tanec nebo „mlýnské kolo“. V lednu  nás čeká Posilovna, v níž si vyzkoušíme svou sílu.

     Na podzim jsme absolvovali předplavecký výcvik, na němž se všechny děti naučily nebát se vody. Ponořit hlavu, splývat, plavat znak, to všechno jsou dovednosti, které si naše děti z plavání odnesly. Na konci dostaly od paní plavčice „Mokré vysvědčení“ na suchém papíře :-).

 

Jazykový koutek německého jazyka

     Hravě jsme se naučili novou písničku „Bruder Jakob“, kterou jsme zpívali i v nových variacích, např. Schwester Uschi, Mutter Heike, Vater Helmut, aby se děti naučily základní členy rodiny. V prosinci jsme si formou hry zafixovali tyto barvy: červená = rot, žlutá = gelb, modrá = blau, zelená  = grün. Leden je ve znamení číslic, takže se již pilně učíme říkanku „Eins, zwei - Polizei“.