87.mateřská škola Plzeň               

Komenského 46

 

 

 

 

školní časopis

 

 

KOSÍ KAMARÁDI

 

 

 

 

 

 

K V Ě T E N   -   Č E R V E N   2 0 0 9
Prázdniny jsou za dveřmi

 

   

     Měsíc květen se ohlásil příjemným, teplým počasím, rozkvetlými stromy, vůní květin a keřů.

     Voňavé překvapení připravil dětem ve třídě 2.A pan Barvička, který přinesl s sebou aromatickou lampu a voňavé tyčinky, Děti rozlišovaly květinové a ovocné vůně, vůně koření a bylinek, srovnávaly, jak voní sušené bylinky a jak čerstvé.

     Květen s sebou také přinesl i jeden moc důležitý svátek –  Den matek. Na ten se důkladně připravily všechny třídy. Děti vyráběly pro maminky drobné dárečky, přáníčka, naučily se hezké písničky i nové říkanky. Na mnohých třídách se pak maminkám se svým uměním předvedly.

Děti ze třídy 1.A si před vystoupením krásně vyzdobil třídu i hernu, rodičům pak zarecitovaly básničky, zatančily na známou písničku „Malé kotě“. Maminkám věnovaly kytičku se včelkou, kterou samy vyráběly. Maminky je odměnily velkým potleskem. Společně si pak vybarvovaly srdíčka a zahrály si na cukráře – zdobily si piškoty, které pak  u čaje „smlsly“.

Ve středu 6. května přichystali i na třídě 3.A ke Dni matek „Srdíčkový den“. Krátké vystoupení dětí plné písniček, říkanek a tanečků přítomní rodiče i prarodiče náležitě ocenili. Maminkám děti předaly malý dárek a pozvaly je do třídy, kde si společně vyráběly pěkný srdíčkový závěs.

„Srdíčkový den“ se odehrál i na třídě 2.B. Po vystoupení dětí byla připravena pro dospělé tvořivá dílna – maminky společně s dětmi navlékaly a vyvazovaly keramické korálky, které děti předem vyrobily.

„Odpoledne pro maminku“ uspořádali i na třídě 2.A. Vystoupení dětí ve formě tanečků mělo velký úspěch. Zaujalo  i hudebně dramatické zpracování příběhu „Paraplíčko“, ve kterém předvedla děvčata taneční kreace s deštníky, ostatní je doprovázeli zpěvem. Maminky pak byly obdarovány nezvyklým dárkem – autoportrétem z keramické hlíny, které pro ně děti samy vyrobily.

 

„Hledáme zlatou rybku“  -  tak se jmenovala akce třídy 3.B, která také proběhla v tento den. Děti se vydaly na procházku do Bolevce prohlédnout si zahrady a jezírko na Mikulce.

 

     V pondělí 18. května k nám opět zavítal divadelní soubor Štěpánky Kašparové, tentokrát s pohádkou „O Sněhurce“. Jako vždy netradiční, vtipné, poučné představení plné líbivých písniček.

     Třídy 1.B a 2.A zhlédly v tomto měsíci v KD Peklo pohádku „Princeznička na hrášku“, připravenou divadelním souborem z Mostu. Pohádka byla příliš dlouhá, její zpracování bylo vhodné spíše pro větší děti.

 

     Téměř celá mateřská škola se zapojila do výtvarné soutěže vyhlášené Domem dětí a mládeže Radovánek v Kaznějově. Téma bylo dětem blízké – „Můj domov, moje rodina“,  „Kde se cítím bezpečně“. Uvidíme, zdali budou mít opravdu zdařilé práce dětí úspěch.

 

     V druhé půli května se třída 3.A vydala na tématickou vycházku k Boleveckému rybníku, který je nově upravený a tudíž velmi pěkný. Pozorovali jsme labutě, ryby a protože bylo pěkně teploučko, stavěli jsme si na pláži z písku hrady a tunely.

 

     Na čtvrtek 21. května si na třídě 2.A naplánovali „Duhový den“. Každé dítě se mohlo obléknout do jedné z barev duhy, většina však přišla v červeném a modrém oblečení. Žádná z barev ale nechyběla a dětem se podařilo vytvořit živou duhu. Všichni si pak duhu namalovali a poskládali ji i z plastových víček, barevné kukuřice a krepového papíru. Na závěr skutečně povedeného dopoledne si všichni zahráli pohybové hry – „Na duhového mužíčka“, „Na duhovou kuličku“ a další.

V dalším týdnu si na stejné třídě užívali ještě „provázkové dny“. S barevnými provázky děti cvičily, svazovaly je do dlouhého hada, tvořily z nich obrázky, navlékaly na ně obří korále, otiskovaly provázková razítka. Provázkové hrátky přinesly dětem nevšední zážitky.

 

      V úterý 26. května byla přichystána pro celou mateřskou školu zahradní slavnost při příležitosti Mezinárodního dne dětí. Letos jsme zvolili naprosto jinou formu. Využili jsme nabídky pražské agentury a celé odpoledne jsme ponechali v její režii. „Veselý den s Kosteláčkem“ – tak zněl název zábavného pořadu. Organizátoři zahájili blokem moderních tanců, které dětem sami předváděli a děti po nich taneční kreace s chutí opakovaly. Bylo však veliké horko a dusno a za chvilku ze všech kapal pot. Tanec a zpívání byly pak vystřídány několika soutěžemi. Děti jezdily na koloběžkách a odrážedlech, skákaly v pytlích, pak znovu tančily. Musely se však občerstvovat pitím, vedro nepolevovalo. Aby se přítomní bavili ještě lépe, byly pozvány tři paní učitelky, aby společně s animátory zatančily „ptačí“ tanec. Zvládly to na jedničku, za svoje výkony byly odměněny dárky. Na závěr pořadu obdrželo každé dítě balíček s omalovánkami a mléčným výrobkem.

    

     O dva dny později, ve čtvrtek 28.5. se celá mateřská škola zúčastnila školní olympiády. Přichystána byla na hřišti Bolevecké ZŠ ve spolupráci s žáky 8. třídy této školy. Vedení a přípravy se ujala p. učitelka Jarošová. Každá třída přišla ve sportovním, každá měla svůj maskot. Počasí bylo pro sport jako stvořené – pod mrakem, nepršelo. Děti se pustily do plnění připravených soutěží – běh, předávání štafety, skok do dálky, „žabí“ skoky, hod do obručí, hod do dálky, překážková dráha. Všichni se snažili strašně moc, taky to bylo znát na výkonech! Sportovního ducha nikdo nezapřel. Po absolvování všech sportovních disciplín  se všichni shromáždili na malém hřišti a za vynikající výsledky byli odměněni medailí – čokoládovou fidorkou. Každá třída si též odnášela diplom. Máme odpoledne rodičům co vyprávět!

 ***     Ve středu 3.6. přichystala třída 3.A neobvyklou náplň dopolední činnosti. Děti si z domova přinesly koloběžky a tak mohl začít „koloběžkový den“. Od rána si děti stavěly v herně cesty, jezdily podle dopravních značek, vysvětlovaly si pravidla silničního provozu. Po svačině „nastartovaly“ svoje koloběžky a v čele s paní učitelkou Vlastou se vydaly na okružní jízdu kolem mateřské školy. Byl na ně opravdu zajímavý pohled. Všichni se snažili, seč mohli, aby se stali vzornými „řidiči“. Na prostranství před 2. pavilonem pak děti soutěžily v jízdě zručnosti, v rychlé jízdě i slalomu. Soutěž si vyzkoušely i obě paní učitelky. Všem to moc slušelo!

     Ve stejný den si pro sebe připravila třída 2.A „radostný den“. Protože  školní karneval v zimním období si užilo málo dětí – pro velkou nemocnost – přály si děti i rodiče prožít sï karneval ještě jednou. Děti si přinesly různé kostýmy, hrály si na různé postavy, prošly se v převlecích po zahradě, zahrály si soutěživé hry.

     O den později se stejná třída vydala na třídní výlet do Šťáhlav, na zahradu p. učitelky Olinky. Do místa určení jely děti vlakem, některé dokonce poprvé! Mohly se tak seznámit s prostředím nádraží, poslechnout si informace o příjezdech vlaků, poznat, jak se ve vlaku cestuje. Na zahradě pak měly připraveny různé hry a na závěr táborák s opékáním špekáčků.

V této třídě vymyslely paní učitelky ještě jednu neobvyklou akci. Ve spolupráci s rodiči uspořádaly pohádkovou výstavu obrázků. Rodiče přečetli dětem pohádku a ony pak nakreslily k pohádce obrázek. Všechny obrázky se moc povedly!

 

     Ve čtvrtek 11. června odjížděla celá mateřská škola včetně p. uklízeček, kuchařek a p. školnice na výlet do westernového městečka Halter valley do Dnešic u Přeštic. Jen ta předpověď počasí se k celodennímu výletu vůbec nehodila! Bohužel se zcela vyplnila. Už těsně před ranním odjezdem začalo hustě pršet, naštěstí ne dlouho. Tři autobusy nás přepravily na určené místo. Hned u brány městečka jsme mohli pozorovat v ohradě stádo bizonů. Pak jsme se postupně seznamovali s celým areálem. Během celého dne jsme mohli pozorovat show pistolníka a bičaře, přestřelku na Divokém západě, indiánské tance, jízdu indiána na koni, střelbu z luku apod. Mohli jsme si prohlédnout opravdová indiánská tee-pee, vidět, jak a čím byla vybavena, nechali jsme si na tváře vymalovat indiánské znaky, „svezli“ jsme se na dřevěných koních, prohlédli jsme si různá stavení westernového městečka – např. šerifovu kancelář, vězení, saloon, poštu atd. Těsně před polednem nás ale zastihla hrozná bouřka a průtrž mračen. Schovali jsme se, kam se dalo. Jen třídu 2.A zastihl liják přímo na cestě, takže neměli možnost se někam schovat a pěkně promokli. Bohužel natolik, že museli zvolit předčasný návrat do mateřské školy. Ostatní pak poobědvali připravené kuřecí nugetky, které paní kuchařky vezly s sebou. Po obědě se počasí konečně umoudřilo a sluníčko se na nás začalo usmívat. Mohli jsme tedy pokračovat v programu. Kolem druhé hodiny jsme měli připravené k snědku grilované párky s kečupem a hořčicí. Moc nám chutnaly! Samozřejmě jsme si stačili sníst i dobrůtky od maminek.

Na závěr dne proběhlo slosování anketních lístků, které se týkaly všeho, co jsme kolem sebe ten den viděli. Vyplňovat za nás musely p. učitelky. Ale vyplatilo se! Získali jsme spoustu drobných cen, např. kovbojské šátky, trička, figurky indiánů a volné vstupenky. Do školky jsme se vrátili po třetí hodině odpoledne, řádně unavení ale spokojení.

 

     Druhý den ještě na všech třídách doznívaly zážitky z výletu. Třída 3.A zakončila indiánský týden, kdy si děti vyráběly indiánské čelenky, různá chřestidla ,dokonce i třídní totem, indiánskou stopovačkou v areálu mateřské školy. Děti „jezdily“ na koních, stopovaly zvěř, trefovaly terč, závodily v běhu, zatancovaly si indiánský tanec a nakonec hledaly poklad v podobě sladkostí a nafukovacích balónků. Na závěr pak všichni obdrželi diplom a obrázek koně. Jen to počasí nás ničilo. Zase se střídalo sluníčko s pořádným lijákem a my jsme neustále běhali se schovat.

Indiánskou tématiku zařadila do svého plánu i třída 2.B. Děti si postavily uprostřed herny tee-pee, vybavily je vším, co viděly ve westernovém městečku. Vyrobily si papírové indiánské škrabošky z recyklovaného papíru, který si samy zhotovily. Indiánský totem si ozdobily barevným terčem a motýlem – oboje si utkaly z látek natrhaných na proužky. Z bílých triček postupně vznikalo indiánské oblečení – namalovaly si je dle vlastních návrhů. Využily i kameny, kůže a korále ze dřeva i hlíny.

 Ve třídě 1.A uspořádali soutěž „O indiánského zpěváka“ – už předem se děti učily indiánský válečný pokřik a tanec „Komala vista“. Za svoje výkony byli odměněni všichni, hlavní cenu však získali Adámek Fridrich a Nikolka Moravcová.

   

      Konec školního roku se kvapem blížil a s ním i slavnostní rozloučení s předškoláky. Letos jich odchází do základních škol 39. Rozloučení bylo naplánované na středu 17. června od 15,30 hod. v aule Gymnázia Františka Křižíka. Předškoláci pilně trénovali – tanec, říkanky, písničku a anglické říkanky. Paní učitelky Olinka a Vlasta denně pilovaly s dětmi  pohybové kreace na písničku Dády Patrasové. Paní učitelka Eva zase vymýšlela a připravovala raut pro děti, ostatní pomáhaly s výrobou čepiček a tabla. Ve středu 17.6. to vypuklo naplno. Děti byly od rána natěšené, neustále se dotazovaly, kdy už to konečně bude. V půl čtvrté pak paní ředitelka zahájila slavnostní ceremoniál. Po zahájení se předvedl soubor flétniček pod vedením p. uč. Ouhrabkové. Všichni hráli perfektně i poměrně složité skladbičky. Však si také zasloužili obrovský potlesk. A pak už vtrhli do auly předškoláčci. A jejich vystoupení nemělo chybu, bylo perfektní! Vůbec nic nepokazili! Rodiče i ostatní hosté jim nadšeně tleskali. Poté - vždy po dvou – vcházely děti bránou školky ke svým p. učitelkám, od kterých dostaly dárek a vřelé přání zdaru v ZŠ. Prošly pak pomyslnou bránou školy a tím byly slavnostně ze své domovské školičky definitivně vyřazeny. Mnozí rodiče neskrývali dojetí. Po ukončení „pasování na školáky“ pak vyzvali nyní už školáci své rodiče na parket při písničce „Pojďte tancovat“. Ale to stále ještě nebyl konec. Všichni se poté odebrali zpět do školky, kde byl pro děti připravený slavnostní raut, nádherně nazdobený! Z melounů a dalšího ovoce byly zhotoveny loďky, ze sušenek krásné majáky, p. kuchařky upekly buchtu zdobenou jahodami, k tomu pitíčko. První pohled vyvolal ve všech jen obdivné: „Jééé…“. Každý si raut vyfotil, nebo natočil. Pro rodiče byly připravené jednohubky a k tomu čerstvá káva. Nikomu se nechtělo domů a všichni děkovali p. ředitelce a učitelkám za skvěle připravené rozloučení. A to nás samozřejmě potěšilo nejvíce.

 

     Další den doznívaly ohlasy na tuto podařenou akci. Třída 3.B se rozhodla završit slavnostní náladu návštěvou čajovny v Bolevci. Všichni si tu pochutnávali na připravených zmrzlinových pohárech. Ve třídě pak měli vystavené své výtvory – malování na oplatky! To si zatím ještě nikdo nezkusil!

 

     V pátek 19. června přijala třída 2.A pozvání občanského sdružení Motýl na akce s názvem „Tátohrátky“. Děti měly možnost vidět některé známá mužská povolání, např. zedník, malíř, zahradník, hasič, a také si na ně zahrát. Zkusily si postavit dům, štětkou natřít tabuli, proudem vody zasáhnout stojící kuželky. Nechybělo ani kratičké divadlo.

 

     Poslední červnový týden měl ve třídě 3.A neobvyklý průběh. Ve spolupráci s rodiči  děti vymýšlely, jak by si představovaly báječnou školku, co by si v ní přály mít a čemu by se chtěly věnovat. Bylo zajímavé si číst dětská přání. Proto se tento týden jmenoval „týden splněných přání“. Alespoň některá trochu reálná dětská přání jsme se snažili splnit. Např.jsme si udělali diskotékový den, den plný her s hračkami donesenými z domova, den se zvířátky, zmrzlinový den a hlavně – což se objevovalo nejčastěji – odbourali jsme odpolední odpočinek. Volili jsme hraní místo spaní! 

     Rozloučení s předškoláky mělo na stejné třídě ještě jiný charakter. Zvolili jsme posezení u táboráku. Počasí nám ale moc nepřálo, a tak jsme u ohýnku opekli vuřty a poté spěchali do třídy, kde jsme pokračovali v zábavě. Paní Štanglová hrála na kytaru a děti i rodiče si s chutí zazpívali. Nikomu se nechtělo domů, bylo nám smutno, že devět našich kamarádů už zasedne do školních lavic a mateřská škola už bude pro ně minulostí. A tak se mějte, kamarádi, moc dobře, ať se vám ve škole daří!

 

     Za několik dnů končí školní rok 2008/2009. Byl plný událostí, novinek, všechny pedagogické i správní pracovnice usilovaly o to, aby se v naší mateřské škole  děti cítily jako doma. Doufejme, že se nám to podařilo!

 
P Ř E J E M E   V Š E M    K R Á S N É    P R Á Z D N I N Y !!!