87.mateřská škola Plzeň               

Komenského 46

 

 

 

 

školní časopis

 

 

KOSÍ KAMARÁDI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

L E D E N  -   Ú N O R   2 0 0 9

 

 

 


Zimní čas

    

     Leden se předvedl v plné kráse. Mrazu a sněhu jsme si užívali naplno. Vzpomínky na Vánoce rychle vybledly a my jsme se věnovali jen zimním radovánkám. 

     Že myslíme na předškoláky a jejich rodiče, to potvrdila schůzka zástupců okolních základních škol s rodiči budoucích prvňáčků hned první lednový týden. Šest základních škol představilo svůj program, své hlavní zaměření. Rodiče  měli možnost se individuálně zeptat na podrobnosti, které je zajímaly. V polovině ledna se pak budoucí prvňáčci dostavili k zápisům do různých základních škol.

     První tři lednové týdny strávily se třídami 2.A a 3.A dvě studentky Pedagogické školy z Berouna, které si vybraly naši školku pro svoji praxi. Byly u nás velmi spokojeny, jedna ze studentek bude dokonce o naší školce psát ročníkovou práci.

     Na všech třídách neustále vymýšlejí paní učitelky pro svoje žáčky nějaké novinky, aby nepoznali, co je nuda.

     Na třídě 3.A se hned po vánočních prázdninách věnovali tříkrálové tradici. Vyráběli si koruny s počátečními písmeny jmen tří králů, seznámili se s legendou a na závěr si připravili tříkrálovou koledu  -  vyráběli si ovocný špíz a připíjeli ovocný čaj.

  

     Třídu 1.B inspirovala zimní krása k uspořádání „bílého dne“. Podmínkou bylo bílé oblečení dětí i obou učitelek, bíle vyzdobená třída, z domova přinesené bílé plyšové hračky. Paní učitelky připravily pro svoje tříleté děti spoustu her a zábavy. Děti kreslily bílými křídami na tabuli, modelovaly bílého sněhuláka, malovaly na dveře sněhové obrázky, roztáčely bílý kolotoč atd. Uspořádaly i módní přehlídku bílých modelů. Na závěr si zatančily v diskotékovém rytmu.

Se svými učitelkami se tato třída vypravila do zimního lesa, podívat se, jak les spí a přinést ptáčkům a veverkám dobroty.

Od února pak i 1.B a 1.A docházejí na cvičení „Želva“ pod vedením Hanky Volfové.

 

 

 

 

     Jedním z témat, které děti bavilo na třídě 1.A, bylo téma „Jako den, jako noc“. Děti si hrály na hvězdáře, poznávaly slunce, měsíc, hvězdy. Papírovým dalekohledem pozorovaly oblohu. Koncem února pak společně s rodiči uskutečnili „Cestu za pramínkovou vílou“. Děti po cestě plnily různé úkoly a na konci cesty pramínkovou vílu opravdu nalezli. Svoje hledání pak zhodnotili v čajovně na Bolevecké návsi.

 

     16. ledna mezi nás opět zavítal divadelní soubor “Dráček“ s pohádkou „Co dělají zvířátka v zimě“.  Výtečně jsme se při představení bavili, jako vždy mělo vynikající úroveň.

 

          „Třída plná sněhuláků“ – to byla akce třídy 3.A. Všichni se převlékli za sněhuláky, společně si zasoutěžili a pak se vydali po stopách hledat ztraceného kamaráda – sněhuláka. Našli ho opuštěného a smutného a zkoušeli vymyslet, čím by ho rozesmáli. Nakonec se to podařilo. Jejich nový kamarád jim pak přinesl malé pohoštění. To byla dobrota!

     Další týden se podívaly děti z této třídy do oblastí věčného ledu a sněhu, seznamovaly se se zvířaty, která zde žijí a nahlédly do života Eskymáků. Dokonce je jeden Eskymák osobně navštívil! Jak se s ním ale domluvit? Zkoušeli jsme to rukama, pantomimou, až nás napadlo zkusit to anglicky. A vyšlo to!

 

     Jak dobrý je vlastnoručně zhotovený ovocný dort, to zjišťovaly děti ze třídy 3.B. Celý týden prožívaly s pejskem a kočičkou, vyráběly si nejprve keramický dort, poznávaly některé suroviny a na závěr se pustily do výroby opravdového  dortu. Společně pak výtečný dort snědly.

 

     Koncem ledna  připravily lektorka na angličtinu a lektorka tanečního kroužku ukázkové hodiny pro rodiče dětí, které tyto kroužky pořádané agenturou Rytmik, navštěvují. Taneční kreace dětí byly kouzelné, zvláště pak předvedené tango vyprovokovalo rodiče k pořádnému aplausu. I ukázka z anglického jazyka byla hodnocena rodiči velmi kladně.

     Počátek února nepřinesl moc příjemné počasí. Sníh mizel, venku bylo velmi nevlídno, k zimním radovánkám nás to příliš netáhlo. Zase nám to vynahrazovaly jiné aktivity.

 

      Třídy 2.A, 3.A a 3.B přijaly pozvání občanského sdružení Motýl ve Žlutické ulici na karnevalový rej v pátek 6.2.2009. Přivítaly je Sluneční víla a Duhová víla.. Děti s nimi plnily nachystané úkoly, soutěžily v různých disciplínách. Na závěr si pak všichni při tanci zařádili.

     V dalším týdnu, ve středu 11. února, jsme se vypravili do Divadla Miroslava Horníčka na divadelní představení s názvem „Včelí medvídci“. Příběhy malých čmeláčků, kouzelné písničky, které představení doprovázely, to vše děti už znaly z večerníčků. A tak si mohly společně s herci zazpívat a dopředu předvídat, jak se bude děj odehrávat. Počasí ale bylo hrozné – vítr, sníh, náledí. Ještěže jsme nejeli městskou dopravou, nýbrž objednanými autobusy.

     V pátek 13. února nás navštívily pracovnice Zdravotního ústavu v Plzni s programem „Zdravé zuby“, který zhlédly děti ze 2. a 3. pavilonu. Dozvěděli jsme se, jak vzniká zubní kaz, co jíst, aby se zoubky nekazily a hlavně jsme se učili na velkém modelu, jak správně zuby čistit a jaký kartáček používat.

 

 

 

 

     Kromě těchto aktivit se všechny třídy připravovaly na školní karneval, který vypuknul v pondělí 16. února již v 8 hodin ráno. Rodiče už při příchodu do školky, oblékli děti do kostýmů, aby si tento den náležitě užily. Všude byly k vidění princezny, víly, čarodějnice, včelky, broučci, kouzelníci, spidermani, piráti a jiné a jiné masky. Třída 3.A pozvala na taneční rej i rodiče, kteří si s dětmi s ohromnou chutí zařádili. Tanec v rytmu disko se střídal se soutěžemi, různými hrami a hlavně všude vládla legrace. To potvrdily i naše paní kuchařky a uklízečky i naše paní ředitelka. V originálních převlecích obcházely všechny třídy, s dětmi si zatancovaly a rozdaly jim sladkosti. Děti  z nich byly u vytržení, vůbec netušily, kdo to je! V 10 hodin se sešla celá mateřská škola ve školní tělocvičně, každá třída se předvedla s jednou písničkou nebo říkankou, společně jsme si zatančili a rozešli se zpět do tříd. Kdo chtěl, mohl v masce být i odpoledne. Však také děti  nevěděly, co rodičům dříve sdělit!

 

     Třída 2.A pokračovala v již zavedených barevných dnech. Koncem ledna to byl den červený a pro čtvrtek 26.února si zvolili den modrý. V tento den navštívil děti pan Barvička (také v modrém), který si s dětmi zahrál různé hry, plnil jim jejich přání, odpovídal na otázky a dával jim úkoly a drobné dárky. Společně s p. uklízečkou a kuchařkou – i ty byly v modrém – si pak všichni s chutí zatancovali.

 

     Únor ve třídě 2.B byl hodně tvořivý a veselý. Slavil se zde Masopust, děti poznaly lidové zvyky a tradice, naučily se masopustní říkanky a tancovat mazurku. Vyráběly si „papírovou hostinu“ z recyklovaného papíru. Hrály si na restauraci, objednávaly si jídla, navzájem se obsluhovaly. Jindy si hrály „Na dílnu“, poznávaly různé nástroje a nářadí. Seznamovaly se různými materiály. Nejvíce času věnovaly papíru, povídaly si o tom, jak vzniká a vyrobily si svůj vlastní ruční papír.

 

     Zkrátka – jak jste měli možnost se přesvědčit – na žádné třídě se nezahálí! Všem nám jde o to, aby zde byly děti spokojené a aby stále poznávaly něco nového.

          Školka má také od února úžasnou novinku  -  vlastní keramickou pec! Zakoupenou keramickou hlínu se učí děti zpracovávat  a vznikají tak postupně první výrobky, které se v peci pak vypalují.

 

      Některé třídy se přihlásily do výtvarné soutěže mateřských škol města Plzně s názvem „Svět pohádek“,  pořádanou 91. MŠ. A hned jsme získali několik ocenění. Na motivy pohádky „Míček Flíček“ získaly děti ze 2.A svými výtvarnými pracemi hned několik ocenění v kategorii 5 – 7 let. Jako první se umístila Ivanka Vondráková, druhá Michalka Svobodová a třetí Filípek Lukášek.  V pohádce „Hrnečku, vař“ pak získala 3. místo v kategorii 3 – 4 roky Adélka Jágerová ze třídy 1.B.  Slavnostní vyhodnocení celé soutěže se koná 31.3.2009 v aule 1. ZŠ v Západní ulici. Všem výhercům srdečně blahopřejeme!

 

     A už se moc těšíme na opravdové jaro!