87. mateřská škola Plzeň

Komenského 46

 

 

 

školní časopis

 

 

 

 

KOSÍ KAMARÁDI

 

 

 

Slunce už líně mhouří víčka
a podzim stojí za vrátky.
Ježek si přišel pro jablíčka,
rezaví všechny zahrádky.

 

 

 

 

ZÁŘÍ A ŘÍJEN 2006
Hrátky babího léta
     Začátek školního roku 2006/2007 byl pro nás zcela neobvyklý. Od poloviny června probíhala ve všech budovách mateřské školy rozsáhlá rekonstrukce. Bylo nutné vyměnit všechna okna, položit zcela novou střechu, provést zateplení a dodat nový „kabát“ všem pavilonům. Stavební práce byly plánovány až do konce října, a tak nebylo možno v budovách pobývat. Náhradní prostory nám poskytlo soukromé Gymnázium Františka Křižíka, které se také od tohoto školního roku přestěhovalo do objektu bývalé 32. ZŠ v Sokolovské ulici. V přípravném týdnu musely proto paní učitelky a paní uklízečky nejprve uklidit zanedbané, 3 roky nepoužívané prostory bývalé školní družiny, navézt potřebné vybavení a hračky a pokusit se dětem připravit alespoň trochu přijatelné prostředí.

 

     1. září 2006 jsme mohli děti přivítat ve zcela netradičním prostředí. Po prvních trochu chaotických dnech jsme si na nové prostory zvykli a zorganizovali chod celého dne podle potřeby. Paní kuchařky nám svačinu i obědy musely vozit. Situace nebyla jednoduchá ani pro všechny zaměstnance MŠ ani pro děti a jejich rodiče.

     Děkujeme všem rodičům, kteří nám vyšli vstříc a kteří měli možnost si nechat děti ještě v září a v říjnu doma, že tak učinili.

 

     Připravovali jsme proto pro děti takové aktivity, abychom byli co nejvíce mimo objekt na čerstvém vzduchu.

 

     Velice nám vyšel vstříc majitel „Solné jeskyně“ na Karlovarské třídě. Umožnil nám docházet s dětmi do svého zařízení za velmi přijatelné ceny.  Protože zájem o pobyt v solné jeskyni byl mezi rodiči obrovský, vytvořili jsme tedy 3 skupiny a 3x týdně jsme zde relaxovali. Příjemná hudba, odpočinek na lehátku, dýchání osvěžujícího vzduchu, možnost pohrát si s hračkami v solných krystalech – podobně jako na pískovišti -  to vše přispívalo k dobrým pocitům, ale i k očekávaným zdravotním výsledkům. Určitě pobyt dětí v solné jeskyni přispěl ke zvýšení odolnosti organismu proti nemocem zejména dýchacích cest.

 

     19. září začaly třídy 3.A a 3.B navštěvovat plavecký kurz v bazénu Pedagogické fakulty v Sokolovské ulici. Do bazénu jsme to měli tentokrát opravdu blízko a dopolední čas nám vyhovoval také více než loňský odpolední. Do plavecké skupiny se letos mohly zařadit i čtyřleté děti a tak zájemců bylo téměř 25.

 

     V polovině září k nám začaly docházet 2 studenty Zdravotní školy dr. Mauritzové, které prováděly u všech dětí fyzioterapii v podobě míčkování zad a hrudníku. Míčkování je velmi příjemné, a tak je děti přijaly s nadšením.

 

     Protože výuka nemohla probíhat klasickým způsobem – kvůli omezeným prostorám – přivítali jsme každou možnost oživení dne. Jednou z takových příležitostí byla akce občanského sdružení Motýl ve Žlutické ulici s názvem „Pohádková zahrada“, které se zúčastnily třídy 3.A a 3.B. Akce byla pořádána v rámci programu „Evropský den bez aut“ – účastníky totiž dovezly Plzeňské dopravní podniky zdarma.

S pohádkovými postavami si děti vyzkoušely různé zajímavé činnosti a soutěže. Například s Karkulkou sázely túje jako živý plot. V Perníkové chaloupce si vyzkoušely znalost hub, společně s Rumcajsovou Mankou vyráběly ptačí budku, s vodníkem lovily z rybníka věci, které do něj nepatří, pomocí ubrouskové metody malovaly na kameny a vysvobozovaly princeznu „střelbou“ míčky do dračích hlav. Jako vždy je na konci čekala odměna. Program byl dobře připravený, zajímavý, děti se nenudily ani chvilku.

 

     Krásný, slunečný a poměrně teplý podzim pokračoval i začátkem října. Naše mateřská škola i letos zakoupila permanentku na 10 návštěv plzeňské ZOO, a tak jsme ji využili hned 5. října. Třída 3.A se rozhodla pro program s názvem „Zvířátka z pohádek“. Program připravili pracovníci ZOO, jeho splnění se ujala studentka Pedagogické fakulty. Pozorovali jsme zvířata domácí – děti pak hádaly, ve které pohádce se objevují – ale i vlky, medvědy a tygra. Zlatým hřebem naší návštěvy zoologické zahrady však byl tzv. „mazlicí“ koutek – výběh, ve kterém se pohybovali králíci, kozy a malá ovečka a děti si je mohly volně hladit a krmit. Nemohly se nasytit přímého kontaktu se zvířaty! Na závěr dostaly od slečny průvodkyně pohádkové omalovánky a časopis, který ZOO vydává.

     O týden později absolvovaly stejný program v zoologické zahradě další třídy – 2.B a 3.B.

 

     ÚMO l nás v září i v říjnu požádalo, zda bychom i letos mohli zpestřit vítání nových občánků, a tak předškoláci ze třídy 3.A zpívali a hráli na flétničku na vítání občánků 12. a 26. září a předškoláci ze třídy 2.B pak 24. října 2006.

 

     Při vycházkách pozorovaly všechny třídy naši domovskou školku, jak zde pokračují stavební práce. Každý den jsme si přáli, abychom se mohli vrátit co nejdříve. Kolaudace by měla proběhnout v pondělí 16. října, tak uvidíme!

 

     Zatím jsme se rozhodli trochu se povyrazit na „světluškovém“ bále, který pro nás připravila paní Zunová z agentury Reny, a to ve středu 18.10. ve velkém sále na Karlovarské třídě. Podmínkou bylo, abychom všichni přišli v bílém tričku. Hned u vchodu nám nalepili na tričko hezkého broučka. Pořadem nás provázel brouček a beruška, kteří na začátku každého obdarovali kouskem koláče. Po úvodním tanci v rychlém rytmu dostalo každé dítě papírového motýla na špejli a barevné lepící papíry, kterými si motýlka ozdobilo. Následovaly další tanečky v disko rytmu, které střídalo plnění jednoduchých úkolů. Když se v sále zhaslo a dětem svítila jen trička s ozdobou a kolem dokola hvězdy s měsícem, paní učitelky ocenily atmosféru hlasitým potleskem. Pak to s dětmi parádně rozjely a tančili disko všichni společně. Ani se nám nechtělo zpátky! Bylo to moc fajn!

 

     O den později, ve čtvrtek 19.10. jsme využili nabídky Střediska volného času v Ledecké ulici a zúčastnili se jejich podzimní akce s názvem „Putování za Lískulkou“. Na zahradě SVČ byly připraveny různé vědomostní i rychlostní soutěže. Skládali jsme velké puzzle, sbírali kaštany a žaludy, hledali lískový oříšek mezi ostatními podzimními plody, hádali, která zvířátka v zimě spí a která ne a procházeli jsme vytčenou trasu se zavázanýma očima a přidržujíc se nataženého lana. Za splnění každé soutěže jsme dostali jeden obrázek. Když se všechny obrázky pak daly dohromady a nalepily, vznikl nám domeček pro Lískulku. Za odměnu pak každé dítě obdrželo bonbón a řezátko na tužky.

 

     V pátek 20.10. se třídy 3.A a 3.B opět vydaly do Žlutické ulice, kde sídlí občanské sdružení Motýl, které pro děti z mateřských škol připravilo také podzimní akci s názvem „Bramborhrátky“. Děti měly za úkol přenášet v malé nádobě na hlavě brambor, vozily brambory na nákladním autě, vyráběly z připravených surovin „bramboráčka“, kterého si pak odnášely spolu se sladkou odměnou domů.

 

     Uprostřed tohoto týdne přišla bezvadná zpráva. Kolaudace naší mateřinky proběhla bez problémů a tak se můžeme stěhovat zpět. Paráda!

 

     Od pondělí 23. října 2006 jsme zpátky v naší nové školičce! Je opravdu krásná!

 

     Všechny děti, rodiče i všichni zaměstnanci mateřské školy si oddechli, že mají za sebou nelehké období, ale čekání stálo za to! A tak opět s chutí do práce!

 

 

 

     Co nás čeká:

 

14.11.   -   fotografování s vánoční tématikou

24.11.   -   představení „Malované písničky“

                 Mikulášská nadílka

                 Vánoční posezení s rodiči

 

 

   

A na závěr dvě perličky ze třídy 3.A: 

 

Odpoledne si děti hrají na zubaře. Paní učitelka dělá pacientku, Marcelka paní zubařku. Prohlíží paní učitelce zuby, pak jí přistrčí pod bradu kelímek se slovy:

„Paní učitelko, vyplivněte sem ty vaše zuby!“

 

 

Při hře zvolá Markétka: „Paní učitelko, Tomáš mluví sprostě!“

Ten se ohradí:  „Já sprostě nemluvím. Řekl jsem jenom – „do prdele“ – a to sprosté není, když se to zpívá v písničce!“